Öğretmen Diyarı

Mezun olduğu okulda öğretmenlik yapıyor

Tokat'ta yaşayan doğuştan görme engelli İbrahim Koç, mezun olduğu okulda öğretmenlik yapıyor.

Koç (28), Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulunda 5 yıldır sosyal bilgiler öğretmeni olduğunu söyledi.

Kendisinin bu okuldan mezun olduğunu dile getiren Koç, "Bizim için öğretmenlik farklıydı. Gece gündüz bu okuldaydık. Öğretmenler sadece derste öğretmenimiz değildi. 'Şöyle yemek yiyeceksiniz', 'Lavaboda elinizi şöyle yıkayacaksınız', 'Yatağı şöyle açacaksınız, şöyle yatacaksınız' derlerdi. Yani anne babanın evdeki yaklaşımı gibiydi" diye konuştu.

 

Koç, 8 yıl böyle bir ortamda kaldığını belirterek, "Bunun için kendimi ileride böyle bir ortamda hayal etmem, beni öğretmen yaptı ve bu okula öğretmen oldum" dedi.

Kendisinin okuldaki öğrencilerle aynı yollardan geçtiğini, onların neye ihtiyacı bulunduğunu anlayabildiğini vurgulayan Koç, özel eğitimin nasıl verileceğini bildiğini anlattı.

Çocukluğunda "büyüdüğünde görebileceğini" zannettiğini söyleyen Koç, okula başlayınca fiziksel farklılığını anlayabildiğini söyledi.

Göremeyeceğini anladıktan sonra bir süre üzüldüğünü ve birtakım sıkıntılar yaşadığını dile getiren Koç, görme engellilerin yapabildiklerinin farkına varınca, sorunları aşmaya başladığını belirtti.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim