Öğretmen Diyarı

Memuriyetten men edilen öğretmen: Beni öğrencilerime kavuşturun!

Hayatımın en iğrenç günü’

Dağlı, kişisel Facebook hesabından dün gece paylaştığı ‘açık mektup‘ta, “Yarın benim için, hayatımın en iğrenç bir günü olacak. Yıllardır hayali ile büyüdüğüm öğretmenlik mesleğimin son günü. Memurluktan tamamiyle men edildim. Bir daha hayatım boyunca bırakın öğretmen olmayı, hiçbir şekilde memur olamayacağım” diye yazdı.

‘İçlerinde bir kin ve nefret duygusu oluştuğunun farkındaydım’

Sosyal medya hesabından yaptığı birkaç yorum nedeniyle toplum ve devlet tarafından ‘terörist’ ve ‘ateist’ ilan edildiğini belirten Dağlı şöyle devam etti: “İstanbul doğumlu Karadenizli bir ailenin ilk çocuğuyum. Çocukluğumdan bu yana, ufacık dahi olsa huzurlu, sakin, düzenli bir yaşamım olmadı. Hep bir şeyleri sorgulamak, eleştirmek, araştırmak, okumak, izlemekle geçti yaşamım. Dini boyutta almış olduğum eğitim ise, kendi iç dünyamda sorguladığım sorularıma bir nevi cevap bulabilmek içindi. Uydurulmuş olan bir din yerine, indirilmiş bir dini araştırmaktı hedefim. Fakat ne yetiştiğim çevre, ne okulum, ne arkadaşlarım, benim bu sürecimi anlamadılar. Hepsinde bir etiketleme yarışı vardı. İçlerinde bir kin ve nefret duygusu oluştuğunun farkındaydım. Fakat nereden bilebilirdim ki bu nefretin benim yıllardır emek verdiğim eğitim hayatıma bir anda son verebilecek kadar olduğunu!”

Yok mu sesimi duyan birileri?

Mektubunda, “Bu kadar basit miydi bir insanın hayatı ile oynamak? Ekmeği ile oynamak? Hayalleri ile oynamak? Geleceği ile oynamak? Bir facebook paylaşımının yaptırımı bu muydu? Hani nerede benim ifade ve düşünce özgürlüğüm? Hani nerede hakkımda verilen BERAAT kararının MEB tarafından değerlendirilmeye tabi tutulması? İnsanları öldürenler, tacizciler, hırsızlar, çıkarcılar, ceza evlerine girip çıktıklarıdna yine tekrardan öğretmen olabilenler halen çalışırken, neden ben bir paylaşım yüzünden 16 yıllık emeğim bir çırpıda yok ediliyor? Yok mu sesimi duyan birileri? Yok mu beni düştüğüm bu durumdan kurtaracak yol arkadaşları? Yok mu bu süreçte benim yaşama umudumu güçlü tutacak insanlar?” sorularını yönelten Dağlı, sesinin duyulmasını istedi.

Zulümdür, ayıptır, günahtır!

Memuriyetten men kararını bugün yazılı olarak aldığında öğrencilerinin de kendisinden koparılmış olacağını belirten Dağlı şunları yazdı: “Ben nasıl ayrılacağım onlardan? Bu zulümdür, ayıptır, günahtır! Her kim beni bu duruma düşürmüş ise, (………….) Devamını getiremiyorum. Artık idari mahkeme sürecim başlayacak. Ve bir umut. Belki iade edilirim. Belki edilmem. Allah Kerim. Fakat insan denen canlı türlerine bir çift sözüm var; Korkmayın. Benim halimi hatrımı sordunuz diye kimse size ceza vermez.”

Beni öğrencilerime kavuşturun!

Kendisi için en acı sorunun ‘Bundan sonra ne yapacağım?’ olduğunu kaydeden Dağlı, mektubunu şu cümlelerle sonlandırdı: “Ben de bilmiyorum. Nasıl yaşayacağım, onu da bilmiyorum. Bir anda ekmeğimi zorla elimden aldılar. Bir şeyler yapın! Duyurun sesimi. Bu kadarı fazla! Ben kötü bir insan değilim! Bu cezayı hak edecek kötü bir öğretmen hiç değilim! Beni öğrencilerime kavuşturun! Ben Mardin’i, halkını, öğrencilerimi çok seviyorum. Nolur beni onlardan ayırmasınlar!”

Ne olmuştu?

Mardin’de bir lisede öğretmenlik yapan Dağlı, Çağlayan’da rehin alınan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinin ardından İlahiyat Fakültesi’nden sınıf arkadaşlarının Berkin Elvan’la ilgili ‘Ah Berkin yaşasaydın da keşke seni kendi ellerimizle biz öldürseydik’, ‘terörist bozuntusu’, ‘Özellikle doğudaki çocukları öldürsünler ki büyümesin terörist olmasınlar’ paylaşımlarına tepki gösterdi.

Bu ifadelere karşı ‘Lanet olsun öldürülen çocukları terörist belleyenlere’ diye yazan Dağlı’nın bu gönderisinin ekran görüntüleri Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildi ve hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın ardından açığa alınan Dağlı, 6 Mayıs 2015 tarihinde Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde ‘örgüt propagandası yapmak’tan yargılandığı davadan beraat etti ancak buna rağmen mahkeme kararından hemen sonra değil, okulların tatil olduğu 2 Temmuz tarihinde göreve iade edildi.

Dağlı, idari soruşturma kapsamında eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Yüksek Disiplin Kurulu’na ifade verdi. Kurul, ekim ayında yaptığı toplantıda ‘yüz kızartıcı suç işlemek’ ve ‘örgüt üyeliği’yle suçladığı Dağlı hakkında ‘memurluktan men edilmesi’ kararı verdi.

 

Kaynak: diken.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol