Öğretmen Diyarı

Malala’dan Dünyaya Uyarı: “Suriyeli Çocukları Eğitmezseniz ‘Kayıp Bir Nesil’ ile Karşı Karşıya Geleceksiniz”

Nobel ödüllü eğitim aktivisti Malala Yusufzay dünya liderlerini önce askeri harcamalarını kesmeye ve tamamını tüm dünyadaki K-12 eğitiminine fon olarak aktarmaya çağırdı. 18 yaşındaki Pakistanlı aktivist Yusufzay şimdi de yeryüzündeki en güçlü ve zengin insanların, savaş yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklar için 1.4 milyar dolarlık bir bağış taahhüdünde bulunmalarını istiyor.

“Suriyeli her çocuğun okula geri dönmesini sağlamak için dünyanın bu bağış taahüdünü yerine getirmesinin zamanı geldi” diyor Yusufzay. Malala Fonu ve UNICEF’ten gelen verilere göre anavatanlarından ayrılan yaklaşık 4 milyon Suriyeli çocuğun yarısı okula gitmiyor. Aktivist Yusufzay, eğitim haklarından mahrum bırakılmış olan bu çocukların “kayıp bir nesil” olma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarıda bulunuyor.

Bugün Londra’da başlayan Suriye için insani yardım konferansına da katılan Malala Yusufzay, aynı konferansa katılan Suriyeli göçmen ve eğitim gönüllüsü Muzni Almellehan ile birlikte güçlerini birleştirdi. İki aktivist bir araya gelerek bir imza kampanyası başlattı. Bu kampanyada, Amerika Başkanı Barack Obama’nın, diğer liderlerlere finansal destek vermeleri için baskı yapmasını istiyorlar.

Malala Yusufzay, Suriyeli göçmen ve eğitim gönüllüsü Muzni Almellehan'ı dinlerken.

Malala Yusufzay, Suriyeli göçmen ve eğitim gönüllüsü Muzni Almellehan’ı dinlerken.

 

Bugün Londra’da başlayan Suriye için insani yardım konferansında konuşan Muzni Almellehan, bağışçıların her zaman hatırlanacağını ifade ederek şöyle diyor:

“Bir gün gazeteci olduğumda bir haber yazmak istiyorum. Suriyeli çocukların evlerine dönüp ülkelerini nasıl ayağa kaldırdıklarının hikayesini yazmak istiyorum. O hikayenin bugün sizlerle başlamasını umuyorum.”

İki aktivistin Change.org’da başlattığı imza kampanyasında ise şu sözlere yer veriliyor: “Eğer bu sene bu yardım taahhütü verilmez ve daha fazla para sağlanamazsa, çatışma yüzünden eğitimleri etkilenen her 5 Suriyeli çocuğun sadece bir tanesinin eğitimini karşılayabileceğiz. Bu yeterince iyi değil. Her çocuğun eğitim hakkı var. Hem savaşta, hem barışta.”

Geçtiğimiz yıl Malala Fonu, Suriyeli göçmenlere 1 milyon dolardan fazla yardım sağladı. Kar amacı gütmeyen kuruluşa göre dünya liderlerinden istenen 1,4 milyar dolar, uluslararası kuruluşlardan ve hükümetlerden Suriyeli çocukların eğitimi için gelen bağışlardaki açığı kapatmayı sağlayacak.

İmza kampanyasını şimdiye dek 177,000′den fazla insan imzaladı. “Çocuklar Suriye’nin geleceğinin en büyük umududur. Dünyanın bu umuda eğitim yoluyla yatırım yapmasını sağlamak istiyoruz” diyen kampanyaya siz de imza vermek istiyorsanız, linki tıklayabilirsiniz: https://www.change.org/p/support-syrian-children-s-right-to-education-notlost

 

 

 

Kaynak: http://www.takepart.com/article/2016/01/29/malala-warning-educate-syrian-kids-face-lost-generation

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol