Öğretmen Diyarı

LİSENİN SIRADIŞI ÖĞRENCİSİ; SINIF ARKADAŞIM BİR ROBOT!
 Sınıf arkadaşım bir robot!


Japonya'nın Fukuşima bölgesindeki Hisaşi Lisesi'nin artık sıradışı bir öğrencisi var. Pepper isimli insansı robot, liseye kayıt yaptırarak arkadaşları arasındaki yerini aldı. Pepper, insanlarla birlikte eğitim gören ilk robot olarak bilim tarihine adını yazdırdı. Okula kabul edildiği için çok sevinen Pepper, "İnsanların gittiği bir okula kaydolmayı beklemiyordum" diyerek duygularını ifade ediyor. "Elimden gelenin en iyisini yapacağım" diyen Pepper, iletişim konusunda ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyor. SoftBank Robotics adlı Japon şirketi tarafından geliştirilen robot geçen yıl haziranda bin 668 dolardan satışa sunulmuştu.

HER GÜN ÖĞRENİYOR
Robot, sahip olduğu kamera ve sensörler sayesinde insanların duygularını tespit edebiliyor. Karşısındaki kişinin sözlerini dinleyen Pepper, güzel sözler söylüyor veya anlatılan bir espriye gülüyor. Pepper'in en önemli özelliği ise yeni bir şeyler öğrenebilmesi. 120 santimetre boyundaki robotun göğüs kısmında dokunmatik özellikli bir ekran bulunuyor.

İKİ DİL KONUŞUYOR
Dil konusunda oldukça yetenekli olan robot hem Japonca hem de İngilizce'yi iyi derecede konuşuyor. Zamanının büyük kısmını İngilizce derslerinde geçirecek olan Pepper, diğer sınıfları ziyaret edecek ve okulda yapılan çeşitli etkinliklere de renk katacak. Öğretmenler de Pepper'in derslere katılmasının çocuklarda olumlu bir etkisinin olacağını ve onları yeni bilgiler öğrenmeye teşvik edeceğini düşünüyor.

BİRÇOK ALANDA KULLANILACAK
Robot teknolojisinde dünya lideri olmak isteyen Japon hükümeti, robotların birçok alanda kullanılmasını teşvik ediyor. Sevimli robot, hâlihazırda banka ve mağazalarda kullanılıyor. Pepper'in yakın gelecekte sağlık, eğitim ve müşteri ilişkileri gibi birçok alanda kullanılması ve yaygınlaşması hedefleniyor. Birçok sektörden firma da personel giderlerini azaltmak için robotları kullanmayı düşünüyor. Ancak işe alınan robotların birçok insanın işsiz kalmasına yol açacak olması endişelere neden oluyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim