Öğretmen Diyarı

Liselilerden işaret diliyle ‘Çanakkale Türküsü’
 Mustafa Kemal’in askerleri 101 yıl önce Çanakkale’de destan yazdı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk Ordusu, bir asır önce dünyanın en güçlü ordularını Çanakkale’de dize getirdi. Dünya tarihini etkileyen bu destan için yakılan Çanakkale Türküsü de yıllardır söyleniyor. Çanakkale’nin Çan İlçesi’ndeki bir lisenin öğrencileri, ‘Ellerimiz Konuşuyor’ projesi kapsamında, Çanakkale Türküsü’nü işaret diliyle seslendirdi.
canakkale_4

Çan İbrahim Bodur Anadolu Lisesi’nde okuyan 11’inci sınıf öğrencisi Zeynep Yerli, toplumda işaret dili konusunda farkındalık oluşturmak için ‘Ellerimiz Konuşuyor’ projesini oluşturdu. Okul yönetiminin koordinatörlüğünde proje için Ocak ayınca bir dizi çalışma başlatıldı. Beş aydır süren çalışmaya, etwinning portalı üzerinden ülkenin farklı il ve ilçelerindeki 20 okuldan 200 öğrenci de destek verdi. Tüm kentler, kendi yöresine özgü türküleri işaret diliyle okuyan bir gösteri hazırladı. Ülke geneline yayılan projeyle engelli ve engelsiz tüm insanlarla iyi ilişkiler kurarak, empati ve duyarlılığın attırılması hedefleniyor.

İstanbul İşletme Enstitüsünün Uzaktan Eğitim Kurslarına katılarak eğitim alan Çan İbrahim Bodur Anadolu Lisesi’nden 11 öğrencinin işaret diliyle sergilediği Çanakkale Türküsü performansı beğeni topladı. Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi, Şehitler Abidesi gibi kentin farklı noktalarında yapılacak çekimlerle performansın görüntüye alınacağı kaydedildi.

“AMAÇ ÇANAKKALE’Yİ ULUSAL ÇAPTA DUYURMAK”

Çan İbrahim Bodur Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Elif Kaya (28), “Ocak ayından bu yana etkinliklerimizi devam ettiriyoruz. Çocuklarımız okul tanıtımı, görsel sözlükler hazırladılar. Çalışmalarımızı sürekli internet ortamından paylaşıyoruz. Bugün Çanakkale Türküsü çekimi için geldik. Bu son etkinliğimiz. Çanakkale çeşitli yerlerinde, Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi ve Şehitlikte çekimler yapacağız. Amacımız Çanakkale’yi temsilen bu projemizi ulusal çapta duyurmak” dedi.

“ONLARLA İLETİŞİM KURMAK ÇOK GÜZEL”

Projenin mimarı olan öğrenci Zeynep Yerli, 9’uncu sınıfta işaret dili öğrenmeye başladığı belirterek, şunları söyledi:
“Birkaç arkadaşımızla birlikte merak sarmıştık. Bir süre bıraktık ve devam etmedik. Annem internette bir şarkının işaret diliyle çevrilmesini görüyor. Annemin tavsiyesiyle ben de işaret dilini öğrenmeye ve yapmaya devam ettim. Yavaş yavaş olmaya başladı. Tek korkum internete video koymaktı. İnternete video koymaya başladıktan sonra işitme engelli insanlardan mesaj almaya başlamak çok hoşuma gitti. Onlarla iletişim kurmak gerçekten çok güzel. Arkadaşlarımın da bu konuyla ilgili merakları vardı. Sonra bu projeyi hocalarımıza taşıdık. Hocalarımızda bize yardım etti. Böyle bir proje ortaya çıktı.”

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı,
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale üstünü duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde toplar kuruldu
Vay bizim uşaklar orda vuruldu
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar umudu kesti
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale köprüsü dardır geçilmez
Al kan olmuş suları bir tas içilmez,
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale’den çıktım yan basa basa
Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa,
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale’den çıktım başım selamet
Anafarta’ya varmadan koptu kıyamet,
Of gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde sıra söğütler
Altında yatıyor aslan yiğitler,
Of gençliğim eyvah!


Kaynak: Sözcü

Anahtar Kelimeler:
çanakkale TürküsüLiseli

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim