Öğretmen Diyarı

Liseliler 'salyangoz dışkısı'ndan gübre üretti

GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU


TÜBİTAK'ın düzenlediği araştırma projeleri yarışmasına Ordu'dan katılan ve "Evsel atıklarla beslenen salyangozların dışkılarının bitki verimliliğine etkisi" çalışması kapsamında gübre üreten 2 lise öğrencisi birinciliği kazandı.


Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri Özay Öztürk ve Umut Eray Poyraz, salyangoz dışkısından verimli gübre üretti. Öğrencilerin bu çalışması, TÜBİTAK'ın 46. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda birinciliğe layık görüldü.


Öğrencilerden Özay Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin yoğun olarak kullanıldığına işaret etti.


Yaptıkları araştırmalarla söz konusu gübreye alternatif olarak yeni bir gübre üretmeye çalıştıklarını anlatan Öztürk, çalışmaları kapsamında salyangozların dışkılarından elde edilecek gübrenin en uygunu olacağına karar verdiklerini söyledi.


Öztürk, bu süreçte ilk olarak doğadan salyangozları toplayarak bir akvaryum içerisinde yetiştirdiklerini dile getirerek, "Yaklaşık bir hafta sonra dışkılarını alarak, farklı dozlarda bazı bitkiler üzerinde denedik. Sonucunda normal gübreye göre yüzde 36 daha fazla bir verim elde ettik" dedi.


Türkiye'de salyangozların faydalı şekilde değerlendirilmeden yurtdışına ihraç edildiğini belirten Öztürk, proje kapsamında kurulacak salyangoz çiftliklerinde üretilecek gübrenin yurtiçi ve yurtdışında rahatlıkla düşük maliyetle kullanıma sunulabilineceğini kaydetti.


"Tamamen yerli üretim olacak"


Umut Eray Poyraz da projenin uygulama aşamasında salyangozların dışkısından faydalanma imkanı olduğunu dile getirdi.


Karadeniz bölgesinin iklimiyle salyangozların yaşamına çok uygun olduğunu ifade eden Poyraz, şunları söyledi:


"Biz projeyi hazırlarken kurulacak çiftliklerdeki üretimin tamamen yerli olmasını ve Türkiye'nin bu alanda söz sahibi konuma gelmesini düşündük. Yine salyangozlardan sadece gübre elde edilmesini değil, sonrasında söz konusu salyangozların da değerlendirilmesini planladık. Yani bu yolla aynı zamanda evsel atıkları da değerlendirmiş olacağız. Sonucunda ülke ekonomisine katkı sunmanın yanında tarımda verimliliği de artırmış olmayı amaçlıyoruz."


TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışmada aynı zamanda "Yılın Genç Araştırmacıları" ödülüne layık görülen Özay Öztürk ve Umut Eray Poyraz, İtalya'da yapılacak Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek.

 

Anadolu Ajansı
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim