Öğretmen Diyarı

Lisedeki patlama tatbikatı gerçeğini aratmadı
  
 
ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’ndeki Kandilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde, senaryo gereği LPG'li otomobilde meydana gelen patlama olayına müdahale şeklinde gerçekleştirilen tatbikat, gerçeğini aratmadı.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 112 Acil Servis, polis ve itfaiye ekiplerinin birlikte gerçekleştirdiği tatbikatta, senaryo gereği okul bahçesinde LPG’li otomobil patladı. Patlamanın ardından yaralanan öğrencilere ilk müdahaleyi arkadaşları yaptı. Ardından haber verilmesiyle okula gelen ekipler, yaralılara müdahalede bulundu. Yanan araç ise itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yaralılar, sağlık durumlarına göre ayrıldıktan sonra en ağrından başlanarak hastaneye kaldırıldı. Bina içinde yaralanan öğrenciler de itfaiye tarafından halat yardımıyla dışarı çıkartıldı. Senaryo gereği patlama sırasında öğrencilerden bazıları öldü. Ölen öğrencilerin üzeri örtüldü. Tatbikat gerçeğini aratmadı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Emre Karaahmetoğlu, tatbikatta yaralılara yaklaşım, sahra çadırının kurulması, olay yerinin ayarlanması ve triaj yöntemleri konusunda uygulamalar yaptıklarını söyledi. 80 personelle tatbikatı en verimli şekilde tamamladıkalrını ifade eden Karaahmetoğlu, şöyle dedi:

"Öğrenci arkadaşlarımız da bizlere yardımcı oldular. Öğrenciler için unutulmaz bir anı. Hem de yakın zamanda biz sağlık çalışanlarına katılacakları için gelecekte nelerle karşılaşabileceklerini görme anlamında çok faydalı olduğunu düşünüyorum."


Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim