Öğretmen Diyarı

Kutup Ayısı Arturo, 30 Mutsuz Yılın Ardından Hayvanat Bahçesinde Delirerek Öldü...
 Kaynak: Onedio.com

Son 23 yılını sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaşan betondan bir alanda, Arjantin'in Mendoza Hayvanat Bahçesi'nde geçiren ve bu sebepten ötürü 'Dünyanın en mutsuz hayvanı' olarak anılan kutup ayısı Arturo, kan dolaşımı yetersizliğinden dolayı 30 yaşında hayatını kaybetti. Ölmeden 4 sene önce türdaşı ve tek arkadaşı kutup ayısı Pelusa’yı kanserden kaybeden Arturo’nun, son dönemlerinde psikolojik problemlerinin iyice artmış olduğu gözlemlenebiliyordu. Hayvan hakları aktivistleri Arturo'yu biraz daha soğuk bir hayvanat bahçesine aldırmak istemiş, ancak Arjantin'den çıkışına izin verilmemişti...

Kutup Ayısı Arturo, 30 Mutsuz Yılın Ardından Hayvanat Bahçesinde Delirerek Öldü...

Arturo bir kutup ayısı. Yani bütün vücudu, buzlarla kaplı okyanuslarda oradan oraya atlamak ve yüzmek üzere evrimleşmiş bir canlı. Vücudunda bulunan hayati enzimler de kutup bölgesinin sıcaklık aralıklarında çalışabilecek şekilde evrimleşmiş.

Sıcaklığı 40 dereceye ulaşan bir yerde yaşadı...

Sıcaklığı 40 dereceye ulaşan bir yerde yaşadı...

Gaia Dergi'den Selma Çam'ın haberine göre Arturo hayatını bir hayvanat bahçesinde kısmen yalnız geçirmekle kalmadı, kimi zaman sıcaklığı 40 dereceye ulaşan betondan bir alanda yanarak bir ömür boyu eziyet çekti. 

Hayvan hakları aktivistleri onu bu sebepten “Dünyanın en mutsuz hayvanı” olarak anıyordu ve onu Kanada’da bulunan başka bir hayvanat bahçesine aldırabilmek için imza topladı. Arturo’yu aldırtmak istedikleri hayvanat bahçesi Assiniboine Park Zoo biraz daha soğuk ve biraz daha geniş olsa da yine de onun doğal ortamı değildi.

Arturo’nun kafesinde, serinleyebilmesi için sadece 50 santimetre derinliğinde bir su birikintisi bulunmaktaydı. Ağırlıklı olarak betondan inşa edilmiş yaşam alanı, Arjantin ikliminde 40 derecenin çok daha üstüne çıkabilmekteydi.

Yavaş yavaş aklını kaçırıyordu…

Yavaş yavaş aklını kaçırıyordu…

Son zamanlarında bir zombi gibi davrandığı ve kutup ayılarının yüksek stres altında gösterdikleri davranışları gösterdiği belirtilen Arturo, yüksek sıcaklıktan ve yalnızlıktan aklını kaçırıyordu...

Arturo’nun son günlerinde çekilmiş görüntüleri

Mutsuz bir 30 yılın ardından sahip olduğu tek ömrünü sona erdirdi.

İşin doğrusu Arturo, Mendoza hayvanat bahçesine "her yıl on binlerce turist getiren,altın yumurtlayan bir tavuktu"...

Arjantin'den çıkışına izin verilmemişti

Arjantin'den çıkışına izin verilmemişti

Arturo'nun bu fotoğrafı 2014'te çekilmişti. Kutup ayısı 8 yaşındayken Arjantin'e getirilmişti.

Arturo’yu Kanada’da bulunan hayvanat bahçesine aldırmak söz konusu olduğunda ise hayvanat bahçesi yetkilileri, 15 bin kilometrelik yolculuk sırasında yapılacak anesteziler sonrası Arturo’nun sağ kalamayacağını öne sürerek karşı çıktılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim