Öğretmen Diyarı

Köy okuluna çağ atlatan öğretmen

AA

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Kapaklıpınar Köyü İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Muhammet Musab Gümüş, başlattığı projeyle okulu modern bir eğitim yuvasına dönüştürdü. Kapaklıpınar Köyü İlkokulunun hem öğretmeni hem de müdürü olan Gümüş, ilk geldiğinde okulda okulun olumsuz koşullarını değiştirmek amacıyla çalışma başlattığını, okulun fotoğraflarını çektiğini anlattı. Gümüş, okulun bahçe, tuvalet, boya ve su gibi eksikliklerini tespit ettikten sonra bu ihtiyaçların giderilmesi için “Kapaklıpınar İlkokulu Gülsün Projesi”ni hayata geçirdiğini belirtti. Proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarından destek alan Gümüş, okul binasının yenilenmesini sağladı. Gümüş, şöyle devam etti: 


Sosyal medyadan yadım 
“Aldığımız desteklerle köylülerimizle bahçemize tel örgü çektik. Çocuklarımızın rahatça su içebileceği bir Çeşme yaptık. Tuvaletimizi yeniledik. Kış aylarında okul bahçesinde çamurla boğuşan çocukları bu durumdan kurtarmak için başvurduğumuz Sur Belediyesinden kum getirttik. Çöp kutularını bahçeye yerleştirdik. Okul bahçesini çocukların rahatlıkla çöplerini atabileceği, temiz bir ortamda yaşayabileceği bir dünya haline getirdik.” Sur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle okulun hem iç hem de dış boyasını yaptıklarını, yeşeren bir dünyanın olabilmesi için İl Fidan Müdürlüğünden aldıkları 100’e yakın fidanı bahçeye diktiklerini aktaran Gümüş, çocukların yüzünü güldürmek için sosyal medyayı kullanarak, Çarşı ve Umut Atölyesi gibi gruplardan kırtasiye ile giyecek yardımı aldıklarını belirtti. 
Köylülerden Abdulkadir Koçak da eskiden okullarının fiziki durumunun çok kötü olduğunu belirterek, öğretmen Gümüş’ün yaptığı çalışmalarla okulun çehresini değiştirdiğini söyledi. 
 
 
‘Aldığımız maaşları hak etmemiz lazım’
Eğitim ve öğretimin yalnızca sınıfta yapılan bir olgu olmadığını, bunun hayatın her alanında geçerli olması gerektiğini dile getiren Gümüş, “Bunları çocuklara aşılamamız, biz öğretmenler bunları yapmamız gerekiyordu. Aldığımız maaşı hak etmemiz lazım. Aslında görevimizi yaptık. Çocuklarımızı ve köylülerimizi güldürdük, kendimiz güldük. Mutluyuz, okulumuz değişti. Temiz, rahat ve güvenli bir ortamda eğitim öğretim görüyoruz.” 
Gümüş şimdi de okul çatısının yenilenmesi, Oyun parkı, bilgisayar odası yapmayı planlıyor.

 

MİLLİYET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol