Öğretmen Diyarı

Köy okulu öğrencilerini sinemayla buluşturan proje!
Tarihe yolculuk' projesi sayesinde köy okullarındaki birçok öğrenci ilk defa sinemayla buluşma fırsatı buldu.

Bitlis’in Tatvan Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Tarihe yolculuk’ projesi sayesinde ilçeye bağlı köy okullarındaki öğrenciler ilk defa sinemayla tanıştı.

Tarihe yolculuk projesi kapsamında köy okullarındaki öğrencilere yönelik sinema etkinliği düzenlendi. Proje sayesinde köy okullarındaki öğrenciler ilk defa sinemayla tanıştı.

Proje Koordinatörü ve sponsoru Yoncabaşı Köyü Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mihraç Kulu öncülüğünde hazırlanan proje ile Tatvan’a bağlı 12 köy okulu ve ilçe merkezindeki okullardaki bazı öğrenciler ilk defa sinemada film izleme fırsatı buldu.

Proje kapsamında Tatvan’a bağlı 12 köy okulundan 269 öğrenci, Tatvan ilçe merkezinden ise 4 okuldan 122 öğrenci ve ilçedeki Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenleriyle diğer kurum ve kuruluşlardan çalışanlarından da 250 kişi olmak üzere yaklaşık 850 kişi Tatvan Cinemed Sinemalarında Türkiye ve Japonya’nın dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı konu alan “Ertuğrul 1890” sinema filmini izledi.

Servisle köylerinden alınarak sinema salonuna getirilen öğrencilerin ilk sinema heyecanı gözlerinden okunurken, filmi izleyen öğrenciler, filmi çok beğendiklerini ifade etti.
Proje ile ilgili bilgi veren Proje Koordinatörü Mihraç Kulu, böyle bir etkinlik içinde yer almanın kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi.

SİNEMADA FİLM İZLEMEDİKLERİNİ DUYUNCA… 

Öğrencilerin ilk defa sinemayla tanışmasının heyecanının gözlerinden okunduğunu dile getiren Kulu, “Öncelikle böyle bir projenin sahibeliğini yaptığım için çok mutluyum. Yüksek lisans tezimi hazırlarken Ertuğrul Fırkateyni ve Japonya’daki şehitlik çok ilgimi çekmişti. Önümüzdeki yaz araştırma yapmak için Japonya’ya gitmek için plan yapmıştım. Fakat bu imkânımı köy çocuklarına ve ilçedeki maddi durumu yetersiz olabilecek çocuklara Ertuğrul 1890 filmini izletmek için kullanmamın daha anlamlı olabileceğini hissettim. Çünkü köy okullarımızın kendi imkânlarıyla sosyal etkinlik yapması maddi kaynaklar ve ulaşım sıkıntısı sebebiyle her zaman mümkün olmamaktadır. Yaptığım ön araştırma sonucunda öğrencilerimizin çoğunun sinema ortamında film izlemediklerini tespit edince bir köy öğretmeni olarak bu projeyi hazırladım. Sinemaya gitmemiş 560 öğrenciyi böyle bir filmle buluşturmaktan mutluluk duyuyorum. Ayrıca proje kapsamında 250 öğretmen ki bunların içinde Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri de var ve diğer kurum çalışanları da yer almakta. Böylelikle projemiz 810 kişiye ulaşacak. Bu anlamda bizden desteklerini esirgemeyen Kaymakamlığımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Şube Müdürümüz Halil Akhan’a ve emeği geçen proje ekibimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Düzenlenen sinema etkinliğine katılarak öğrencilerle birlikte filmi izleyen Tatvan Kaymakamı Murat Erkan ise, etkinliğin önemine vurgu yaparak, bu tür sosyal etkinlikleri devam ettireceklerini belirtti.

Projemizin içeriği öğrencilerimiz ve gençlerimiz oldu diyen Erkan şöyle devam etti:

HEM ETKİNLİK HEM DE SOSYAL BİR FAALİYET

“Sinema etkinliği çevresinde özellikle köy okullarımızdaki öğrencilerimizi ilçemizdeki sinema salonunda misafir ettik. Bu sayede öğrencilerimiz hem sinema etkinliğine katılmış oldu hem de öğrencilerimize sosyal bir faaliyette bulunma imkanı sunulmuş oldu. Sinema etkinliğinden gündüz saatlerinde köylerden gelen öğrencilerimiz, akşam saatlerinde ise merkezde belirlenen okullardaki öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve aileler faydalanabilecek. Ben bu vesile ile proje katkı yapan ve sponsor olan Yoncabaşı Köyü Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mihraç Kulu hocamıza, doktor eşine özel olarak teşekkür ediyoruz. Ayrıca yine katkılarından dolayı sinema sahibi Cevdet Hırdar beye ve projeye katkı sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen sinema etkinliğine Kaymakam Erkan ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Baki Menteş, kurum amirleri, Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim