Öğretmen Diyarı

Kızınız babasına mı aşık?

Kız çocuk babaya aşıktır. Babasına aşık olmayan kız çocuğu yoktur. Çocuğun gelişimi için çok önemli olan bu süreç 3-5 yaş arası vuku bulmaktadır. Kız çocuk anneyi kendisine rakip görecek, babasını paylaşmak istemeyecek, en çok babası tarafından sevilmek, ilgi görmek isteyecektir. Önemli olan bu süreci sağlıklı atlatabilmek. Bu durumda çocuğunuzu azarlamamak, ”Hayır babanla evlenemezsin!” gibi sert cümleler kurmadan ona daha naif davranmak gerekir. Çünkü kız çocuğunun cinsel kimliğini oluşturduğu bu süreçte babasını idol olarak belirlemesi doğası gereğidir. İleride seçeceği erkeği babasından aldığı özgüvenle, saygıya, sevgiye bağlı olarak seçecektir.

Elektra kompleksinde çocuklar;

Benim neden pipim yok?
Benim pipim ne zaman çıkacak?
Benim pipim düştü mü?
Ben neden babam gibi değilim? Gibi sorularla ailelerini oldukça zorlayıcı bir sürece sürüklerler.

Ne yapılmalı?

• Kız çocukları bazı zamanlarda kendilerinde eksiklik görmekteler. Bu sebeple baba çok önemli bir figürdür.

• Cinsellikle ilgili en fazla merak dolu süreç bu yaştadır. Sordukları sorulara sıkılmadan, çocuğu geçiştirmeden, sürekli farklı yanıtlar vererek değil aksine tutarlı ve mantıklı çocuğun seviyesinde cevaplar vermek çok önemlidir.

• Neden kız ve erkeğin cinsel organın farklı olduğunu doğru açıklamak gerekir.

• Çocuğun sorularına ayıp, sus, böyle şeyler konuşulmaz gibi cevaplar vererek utanması, cinselliğin kötü bir şey olduğu düşüncesine kapılması sağlanmamalıdır.

• Kadın ve erkek arasındaki farklar bıkmadan usanmadan mümkün olduğunca aynı cümlelerle sık sık anlatılmalı, çocuğun merakı giderilmelidir.

• Soru sormasını engelleyecek tavırlar sergilenmemeli, aksine soru sorması için fırsatlar yaratılmalıdır.

• Tutarlı cevaplarla geleceğe yönelik çok faydalı sevgi dolu sürecin temelleri bu dönemde atılmaktadır. Babaların bu süreçte kız çocuğundan gördüğü bu ilginin tadını çıkartmasını öneriyor uzmanlar.

Anneler bu durumu tabi ki biraz kıskanabilir sonuç olarak 9 ay karnında anne taşıdı, anne emzirdi. Fakat çocuğunuzun babasıyla olan muhteşem ilişkisini izlemekte son derece keyifli olsa gerek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim