Öğretmen Diyarı

Kızı olan babalara belediyeden iyi haber

Karaburun Belediyesi'nin 40 işçisiyle imzaladığı toplu iş sözleşmesi örnek bir uygulamayı başlattı. Aile içi şiddetin saptanması halinde maaşın eşe verilmesini öngören sözleşmeyle 18 yaşını aşmış, işsiz kızı bulunan işçilere aylık 250 lira ek ödeme yapılması karara bağlandı - Başkan Çakır: "Kadına pozitif ayrımcılık ilkesine yürekten inandığımızı göstermek istedik."


KADINA ŞİDDET DURUMUNDA 6 AY BOYUNCA MAAŞ EŞE VERİLECEK


Ege'nin en batısındaki 10 bin nüfuslu Karaburun, kadına pozitif ayrımcılık konusunda örnek bir karara imza attı. Belediye ile işçiler arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre aile içi şiddet saptanması halinde işçiye verilen tüm ücretler 6 ay boyunca eşinin hesabına yatırılacak. Ayrıca 18 yaşını aşmış, işsiz kızı olan işçiye de aylık 250 lira yardım yapılacak.


Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır AA muhabirine yaptığı açıklamada, Genel İş Sendikası ile yürüttükleri ve geçen ay imzalanan sözleşme ile aile içi şiddet ve kadına karşı pozitif ayrımcılık konusunda somut adımlar attıklarını söyledi.


İŞÇİLERİN TAMAMI DESTEK VERDİ


Aile içi şiddetin engellenmesi için ekonomik yaptırımlar da uygulanması gerektiğini, bu konuda Çeşme Belediyesi'nin başlattığı maaş cezası uygulamasını benimseme kararı aldıklarını anlatan Çakır, buna göre eşine karşı şiddet uyguladığı saptanan işçinin 6 ay boyunca alacağı tüm ücretlerin eşinin hesabına yatırılacağını belirtti. Bu maddenin şiddete yönelenlere karşı caydırıcı bir unsur olacağına inandığını dile getiren Çakır, "Kimin şiddet uyguladığını saptamak çok kolay. Nüfusumuzun az olması nedeniyle burada çok rahat istihbarat elde edebiliyoruz. Kaldı ki evinde sorun yaşayan bir işçi çalışma ortamında hemen belli olur. Bu maddeye işçilerimizin tamamı destek verdi" dedi.


GENÇ KIZLARI DESTEKLEYEN MADDE


Anadolu'da kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha dezavantajlı bir ortamda yetiştirildiğini, 18 yaşını aşmış bir kız çocuğunun okumaması ya da evlenmemesi halinde ailesine yük olduğu yönünde kendisini baskı altında hissettiğini ve yanlış kararlar alabildiğini söyleyen Çakır, sözleşmeye kendisinin önerisiyle genç kızları destekleyecek madde eklendiğini anlattı.


Çakır, "Yıllardır zaten öğrenciler için eğitim yardımı, askere giden oğullar için askerlik yardımı yapıyoruz. Ama evde oturan, eğitim veya çalışma fırsatı yakalayamayan kızlarımız için bugüne kadar hiçbir şey düşünülmemiş. Biz bu sözleşmede onları da düşündük ve aylık 250 lira gibi bir ücretle 18 yaşını aşmış, evde oturan kızı bulunan işçilerimizi desteklemek istedik" diye konuştu.


15 KIZ FAYDALANACAK


Belediye'nin kadrolu 40 işçisinden 10 işçinin 15 kızının bu olanaktan faydalanacağını anlatan Başkan Çakır, karşı olmalarına rağmen taşeron olarak çalıştırmak durumunda kaldıkları işçilerle de sözleşme yapma imkanı aradıklarını ifade etti.


Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Belediyecilik artık sadece çöp toplamak, çiçek dikmek değil. Sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak artık başta çalışanlarımız olmak üzere tüm halkın daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmasını hedefliyoruz. Kadına pozitif ayrımcılık ilkesine yürekten inandığımızı göstermek istedik. Ülke genelinde tüm belediyelerimizin eğer bütçeleri el veriyorsa çalışanlarına bu destekte bulunmalarını öneriyorum."


haberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol