Öğretmen Diyarı

Kimse madenci olmak istemiyor

Türkiye İş Kurumu'nun (İşkur) resmi kayıtları, kayıtlı işsizlerin madenciliğe bakışını bütün açıklığıyla ortaya koydu. İşkur'un en son yayımladığı resmi verilere göre geçtiğimiz eylül ayı itibariyle herhangi bir işte çalışmak amacıyla İşkur'a kayıt yaptıran işsiz sasıyı 2 milyon 515 bin 59'a ulaştı.

'Torba'nın etkisi yansımadı

Tornacılıktan aşçılığa, şoförlükten garsonluğa kadar yüzlerce çeşit iş alanında çalışmak için başvuru yapan bu işsizler arasında madenci olmak isteyen işsiz çıkmadı. Torba yasayla madencilere çalışma şartlarında sağlanan bazı kolaylıklarla ücret artışlarının istatistiklere nasıl yansıyacağı ise önümüzdeki aylarda açıklanacak verilerde görülebilecek.

İşkur verileri maden şirketlerinin de işçi talebinde keskin düşüş yaşandığını işaret ediyor. Eylül ayı itibariyle maden şirketlerinin maden ocaklarında çalıştırmak üzere İşkur'dan talep ettiği işçi sayısı sadece 164. Oysa aynı dönemde işverenlerden İşkur'a gelen işçi talebi 161 bin 296 olarak gerçekleşti.

Temmuzda 2 bin 462 idi

İşverenlerden İşkur'a gelen madenci talebi en son temmuz ayında 2 bin 462'ye kadar yükselmiş, bu dönemde tüm sektörlerin İşkur'dan bulmasını istediği işçi sayısı da 973 bin olmuştu. Maden şirketlerinin kayıtlı işçi talebindeki azalmanın Torba Yasa'dan kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor.

Büro memurluğu risksiz

Kayıtlı 2,5 milyonu aşkın işsizin büyük bölümü, büro memurluğu yapabileceği bir işi kendisine bulması için İşkur'a başvurdu. Sayıları 108 bini aşan büro memurluğu talebini 64 bin işsizle satış danışmanlığı izledi. Sekreter, ön muhasebeci ve şoförlük gibi meslekler de işsizlerin en çok çalışmayı istedikleri iş alanları oldu. İşkur'a başvuran 2,5 milyonu aşkın işsizden 829 bininin nitelik gerektirmeyen meslekler-de çalışmak istemesi de dikkat çekti.

ERDOĞAN SÜZER

 

\"Bugün\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol