Öğretmen Diyarı

Kenan Evren din dersini neden zorunlu yaptı?

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında Alper Tan, 1982 Darbesi, Kenan Evren ve 1982 Anayasası hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.


İşte Tan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;


"1980 ÖNCESİNDE OLAN OLAYLAR DEVLETİN MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİ"


"Bundan 7-8 sene önce cezaevine girmeden önce Sarp Kuray ile bir program yapmıştık. Sarp Kuray orada açık açık şunu anlattı; Onların örgütünün başı diyor ki, "Para bitti diyor para yok para bulacağız." Bize diyor bir adres verdiler. Gidin dediler bu adrese bu adresteki adam size yardımcı olacak. "Biz gittik adrese kapıyı çaldık bir baktık İstanbul Emniyet Müdürü'nün evi" diyor. Ve İstanbul Emniyet Müdürü'ne diyorlar ki, "Bizi şu isim gönderdi bize para lazım." O da demiş ki, "Size bir kaç adres vereyim buraları soyun." Ve oraları kırmışlar soymuşlar. Sonra başka bir olay anlattı. Tarım Bakanı'nın makam otosuyla kaçtık diyor. 1980 öncesi olan olaylar böyle olaylar. Dolayısıyla devletin tam merkezinde olan olaylar."


CIA ABD BAŞKANI CARTER'A DARBENİN MÜJDESİNİ VERİYOR


"Amerikan Başkanı Carter darbe olduğu sırada 'damdaki kemancı' oyununu tiyatroda izliyormuş. CİA tarafından oyunu izlerken bir mesaj geliyor. Mesaj şu, "Bizim çocuklar işi bitirdiler." Yani beklenen bir haber bu aslında."


"KENAN EVREN DİN DERSİNİ NEDEN ZORUNLU YAPTI?"


"Kenan Evren din dersinin nasıl zorunlu hale geldiğini bir akademisyen arkadaşa anlatmış o da bana anlatmıştı. 1982 Anayasası hazırlanmış Cumhurbaşkanının masasında duruyor işte o okuyacak ve onay verecek. O aşamada beklerken Kurban Bayramı geliyor. O zaman Kenan Evren zannediyorum köşkte kurban edilmek üzere 3 tane koyun almış, birisi kendisine diğeri eşine diğeri ise kızı ve damadına... Kurban namazı kılarmış kesmeden önce. Kurban kesiliyor. O sırada damat ortalıkta dolaşıyor. Kenan Evren damadına "Haydi sende vekaletini ver senin de kurbanın kesilsin" diyor. Ama damat oralı olmuyor ortalıkta geziniyor. Sonra Evren tekrar soruyor "vekaletini verdin mi" diye... Damat, "Efendim bugün pazar ve noterler kapalı diyor." Yani kurban kesmek için verilecek vekaletin noterden alınacağını zannediyor. Evren peki sen abdest al da namazını kıl da gel diyor. Damat yine oralı olmuyor. Ama damat bu sefer de "Ben abdest almayı bilmiyorum" diyor. Evren bu olay sonucunda gidip kendi eliyle anayasaya yazıyor."

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol