Öğretmen Diyarı

Kartları bu düzenekle kopyalıyorlar!

İzmir’de, bankaların otomatik para çekme makinelerine (ATM) yerleştirdikleri özel düzenekler sayesinde müşterilerini kart bilgilerini kopyalayan ardından da bunları kullanıp vurgun yapan 3 kişi, suç üstü yakalandı. Operasyonda, şüphelilerin kart kopyalama işlemi anlatılan eğitim CD’si de hazırladıkları ortaya çıktı.
 

Bornova İlçesi'ndeki bir bankaya ait ATM'ye kart kopyalama cihazının yerleştirildiği ihbarı üzerine polis çalışma başlattı. Güvenlik kamerası kayıtlarından zanlıların görüntüleri elde edildi. Bu arada aynı yöntemle Karşıyaka ilçesindeki banka şubesinin ATM'sine ne kopyalama cihazının yerleştirildiği buradan elde edilen bilgilerle de müşterilerin paralarının çekildiği ortaya çıktı.

Görüntülerden kimlikleri belirlenen şüpheliler, takibe alındı. Nergiz semtinde bir başka ATM'ye aynı şekilde özel aparatlarının yerlmeştirdikleri sırada şüpheliler Ö.C., K.A.K. ve O.E., polisin operasyonuyla yakalandı. Şüphelilerin üzerinde, 10 bin 845 TL bulundu. Şüphelilerin kullandıkları adreslerdeki aramalarda ise, kart kopyalama işlemini nasıl yapacaklarına yönelik eğitim CD'leri de ele geçirildi. Bunun yanı sıra şüphelilerin elinde yaklaşık 5 bin kişinin kart bilgilerinin de bulunduğu ortaya çıktı. İşlemlerin ardından adliyeye sevkedilen 3 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Banka ATM'lerinde güvenlik sorunları mı var? 

"12/04/2014/tarihinde İstanbul Bahçelievler de bankanın ATM'sinde para kartıma 300 TL yatırdım. Bunu takiben 13/04/2014/ tarihinde farklı bir yerde bulunan ATM'den banka kartım bende olduğu halde ilk 200 TL ikincisinde 100 TL olarak paramı kişi veya kişiler çekmişler.Olayı da bana banka mesaj çekti mesajda kredi borcumun zamanında ödenmediği belirtiliyordu. Bankayı arayarak görüştüğüm kişiye zamanından önce yatırıyorum dedim o kişide bana yatırdığınızın ertesi günü 300 TL çektiğim belirtildi ama ben asla çekmedim, sonra da kartımın kopyalanmış olabileceğini söylediler, kartınızı bloke edelim dediler.

Şikayeti görebilmek için: www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2535079

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol