Öğretmen Diyarı

Karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor

Osmaniye'de 20 yıl önce avlanırken arkadaşının tüfeğinden çıkan saçmalarla kaza sonucu yaralanarak görme yetisini kaybeden 37 yaşındaki Davut Özdemir, karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor.
Osmaniye'de 20 yıl önce avlanırken arkadaşının tüfeğinden çıkan saçmalarla kaza sonucu yaralanarak görme yetisini kaybeden 37 yaşındaki Davut Özdemir, karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor.

Düziçi ilçesinin Akçakoyunlu köyünde oturan Özdemir, AA muhabirine, 17 yaşında lisede okuduğu dönemde ava gittiğini ve kaza sonucu gözlerini kaybettiğini anlattı.

Kazanın ardından eğitimini hiç aksatmadığını ancak liseyi güçlükle tamamladığını belirten Özdemir, azimle çalışarak girdiği üniversite sınavında, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünü kazandığını söyledi.

Öğretmen olmak istediğini, bu hedefe ulaşmak için engel tanımadığını aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

"Eğitimi çok önemsiyorum. Gözlerimi kaybettikten sonra okumaya devam ettim. Liseyi güçlükle bitirdim. Üniversite sınavında başarılı olarak önce ön lisansı kazandım ve bitirdim. Ardından Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümünü kazandım. Halen 4'üncü sınıf öğrencisiyim. Ben televizyondan, bilgisayardan dinleyerek, görme engelliler için tasarlanmış tablet ile not alarak derslerime çalıştım. Bu yıl inşallah işletme bölümünden mezun olacağım. Çocukları ve onların geleceğe iyi hazırlanmasını önemsiyorum. Bu sebeple hedefim öğretmen olmak, bunu başaracağıma inanıyorum ve bu hedefe ulaşmak için engel tanımıyorum."

"Baskül" ile aile bütçesine katkıda bulunuyorum

Özdemir, hafta içi köyden Osmaniye kent merkezine geldiğini ve "baskül" ile insanları tartarak aile bütçesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Kendisiyle aynı kaderi paylaşanlara örnek olmak istediğini dile getiren Özdemir, "İlçede görmeyenlerin dışarıda gezebileceğine kimse inanmıyordu. Bir baston aldım ve dışarıya çıktım. Şimdi ilçede beni tanımayan yok. Haftada 5 gün il merkezine gelerek bir noktada bekliyor ve baskül ile insanları tartıyor, günlük 10 ile 30 lira arasında para kazanıyorum. Hem harçlığım çıkıyor hem de aileme destek veriyorum" şeklinde konuştu.

7 Ocak Engelliler Dernek Başkanı Muttalip Altun, görme engelli olmasına rağmen Özdemir'in kader arkadaşlarına örnek olduğunu vurguladı.

Altun, "Davut kardeşimizin gerek okuma azmi, gerekse engelli olduğu halde verdiği mücadele takdire şayandır. Onunla gurur duyuyoruz" dedi.

 

Anadolu Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim