Öğretmen Diyarı

Kahreden olay: Yazıklar olsun size! Hayvanları sevmek bu kadar mı zor?
 Endonezya'nın hayvanların korkunç koşullarda tutulduğu hayvanat bahçeleri bir kez daha yürek dağlayan bir haberle dünya gündemine oturdu. Bu kez nedeni Bandung Hayvanat Bahçesi'ndeki bir filin ruhunu teslim ederken döktüğü gözyaşları.

Endonezya'nın Java adasındaki Bandung Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Yani adlı dişi Sumatra fili, hayatta olduğu süre boyunca insanlık dışı koşullarda tutuldu.

Yetkililer pislik içinde yaşamak zorunda bırakılan ve geçtiğimiz hafta hastalanan Yani'yi, kafesinden çıkararak toprağa indirmeye karar verdi.

Yarı baygın halde olduğu ve vücudunda büyük yaralar açıldığı gözlemlenen Yani'nin, ruhunu teslim etmeden önce gözlerinden dökülen yaşlar, görenlerin yüreklerini parçaladı.

Daily Mail'in haberinde, hayvanat bahçesinde bir yılı aşkın süredir çalışan bir veteriner olmadığı için Yani'nin iyileştirilemediği belirtildi. Bununla birlikte bir yetkili, çeşitli veterinerlere danışıp ilaç tedavisi uygulayarak Yani'yi iyileştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını öne sürdü.

"Ölüm hayvanat bahçesi" olarak anılan Bandung ise Yani'nin ölüm nedeninin tespiti için geçiciolarak kapatıldığı öğrenildi.

Endonezya'daki hayvanat bahçeleri, hayvanların küçücük kafeslerde, pislik içinde tutulduğu koşullar nedeniyle sık sık eleştirilerin nedeni oluyor. Yani'nin hasta olduğu ortaya çıktığında da ülkede hayvanseverler ayaklanmıştı.

İnternette başlatılan kampanyada, hayvanat bahçesindeki hayvanların pislikten ve açlıktan ölmek üzere oldukları belirtilerek 10 binden fazla imza toplanmıştı.

Bandung Belediye Başkanı Rıdvan Kamil de hayvanat bahçesini ve Yani'yi ziyaret ederek, "Burayı idare edecek bütçeleri yoksa, destek istemeliler" diye konuşmuştu.

Jakarta Hayvan Yardım Ağı'ndan hayvan hakları aktivisti Femke den Haas, Endonezya'da hayvanat bahçelerinde kafes ve yiyecekler konusunda bir standart olmadığını belirterek, "Yani'nin durumu sadece buzdağının görünen yüzü. Çünkü Endonezya'da hayvanat bahçelerinde çok sayında hayvan ölüyor" dedi.

WWF verilerine göre, Yani'nin de aralarında olduğu Sumarta fillerinin nesilleri tükenmek üzere. Doğal yaşamda 2400-2800 arası Sumatra fili kaldı. Kaçak avlanma ve yağmur ormanlarının daralması nedeniyle Sumatra fillerinin sayısı hızla azalıyor.

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim