Öğretmen Diyarı

Kadınlarımız, günlük 20 lira cep harçlığı için kursa gidiyorlar

Beşirik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadınların istihdamına yönelik çeşitli projeler yaptıklarını, açılan kursların 3 ile 9 ay arası sürdüğünü kaydetti.

Kurs bitiminde kadınların hiçbir şey olmamış gibi evlerine döndüğüne dikkati çeken Beşirik, "Kursta öğrendiklerini uygulamıyor veya istihdama katılmıyor. Bu şekilde projelerin sürdürülebilirliği olmuyor. İstihdam amaçlı olarak uygulanan projelerde kursların ardından kadınlarımızı iş hayatına entegre etmemiz gerekiyor. Kendi ekonomisini yaratacak çalışmalara girmesi gerekiyor" diye konuştu.

- "Kurs bitti iş bitti"

İş-Kur ile birlikte üretilen projeler kapsamında açılan kurslarda kadınlara günlük 20 lira cep harçlığı verildiğine işaret eden Beşirik, şunları söyledi:

"Aylık 600 lira kadınların cep harçlığı olarak hesaplarına yatıyor. Kadınlarımız sadece günlük verilen 20 lira aylık 600 lirayı alabilmek için kurslara katılıyorlar. Bu süreçte sigortaları yapılıyor, paraları hesaplarına yatıyor. Ev hanımı artık kurslara, 'Ben aylık 600 liramı alayım. Bir sıkıntımı gidereyim' düşüncesiyle bakıyor. Kurs bitti, iş bitti oluyor."

Beşirik, kadın kooperatiflerinin istihdam oluşturma misyonunun bulunduğunu bunun için de desteklenmesi gerektiğini dile getirerek "Bu desteği göremezsek istihdam yaratamayız. Ürettiğimiz projelerin sürdürebilirliği olmaz. Geçtiğimiz yıllarda ürettiğimiz projeler kapsamında bazı üyelerimizi bu kurslarda eğittik. 62 üyemiz var, bunlardan 27'si aktif olarak kooperatifimizde çalışmakta ve üretim yapmakta" ifadelerini kullandı.

Sedat Şimşek, Turgay Duyar

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim