Öğretmen Diyarı

Kadın doktorun içmek istediği çay yaşamını altüst etti

Dinçer GÖKÇE

 

Çay servisi yapan garson bir termos dolusu kaynar çayı Yoldemir'in üzerine döktü. Vücudunda ağır yanıklar oluşan Yoldemir ameliyat edildi. Doktoru iyileşmenin iki yıl süreceğini söyledi. Olay sonrası psikolojik tedavi de gören Yoldemir, olayın yaşandığı Atakent'teki ünlü bir eğlence zincinin sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mekan sahiplerinden Özlem Ebru Koralı ise, olayın kaza olduğunu, Yoldemir için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

 

Geçtiğimiz Anneler Günü'nde Yoldemir (34), kendisi gibi doktor olan eşi, annesi ve kardeşi kahvaltı yapmak için Küçükçekmece Atakent'teki mekana gitti. Kahvaltı öncesi ilk çayları kadın bir garson servis etti. Kahvaltı esnasında çay servisi için ise bir erkek garson elinde termosla Yoldemir Ailesi'nin olduğu masaya yöneldi. Garson, bardağı dolduracağı esnada dolu haldeki termosu Yoldemir'in üzerine döktü. Kaynar haldeki çay Yoldemir'in göbeğine ve bacaklarına döküldü.

 

AĞRI ŞOKUNA GİRDİ

 

Yoldemir acı ile feryat etti. Mekan karıştı. O kargaşa esnasında çayı döken garson, diğer çalışanlar tarafından mekandan uzaklaştırıldı. Olay yerine ambulans çağrıldı. Ancak ambulans gelmeyince doktor eşi, Yoldemir'i kendi arabaları ile en yakındaki hastaneye götürdü. Acı çeken Yoldemir'e pansuman yapılmaya çalışıldı. Ancak ciddi seviyedeki yanıklar nedeni ile pansuman işlemi yarıda kaldı. Görevli doktor, meslektaşı Yoldemir'in ağrı şoku yaşadığını tespit ederek narkotik ağrı kesiciyi damardan verdi. Yoldemir'in ağrıları dinmeyince bir doz ağrı kesici de serum yolu ile verildi.

 

Yanık bölgenin estetik ameliyattan bir hafta sonraki hali

 

EVDE YATALAK KALDI

 

Bu hastanede ilk tedavisi yapılan Yoldemir'in yanık konusunda uzman bir plastik cerahiye gitmesi istendi. Yoldemir, bu kez Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Bu hastanede medikal pansuman malzemeleri ile pansumanı yapıldı Yoldemir evine gönderildi. Evinde yatalak durumda kalan Yoldemir, bir başkası olmadan ihtiyaçlarını dahi gidermedi. Ancak aradan bir kaç gün geçtikten sonra yanık bölgelerinde kötüleşmenin olduğu anlaşıldı.

 

İYİLEŞME İKİ YIL SÜRER

 

Bu kez başka bir plastik cerrahi uzmanı ile temasa geçildi. Yoldemir'in durumunu gören Prof. Dr. Özhan Çelebiler, 'acil ameliyat' kararı verdi. Hastaneye yatırılan Yoldemir'in ameliyatı yapıldı. Sol bacağından cilt alınarak yanık yerlerine nakledildi. Ameliyat sonrası 8 gün hastanede kalan Yoldemir'e, 30 Mayıs günü kontrole gittiğinde 2 hafta boyunca banyo yapmaması gerektiği söylendi. Yoldemir'i esas sarsan haber ise ikinci kez kontrole gittiği sırada verildi: "Yanık bölgelerindeki iyileşme en az 2 yıl sürecek; üstelik vücutta kalıcı izler oluşacak." Yoldemir'in yaşadıkları psikolojisini alt üst etti. Eşinden dahi utandığı kaydedilen Yoldemir'e, gittiği psikiyatri polikliniğinde, posttramvatik ster bozukluğu ve depresyon tanısı konuldu.

 

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

 

Uzun bir tedavi süreci geçiren Yoldemir geçtiğimiz günlerde avukatları aracılığı ile Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Temmuz ayı sonuna doğru savcılığa sunulan dilekçede, 11 Mayıs'ta yaşanan olay sonrası hastane işlemlerinin uzaması nedeni ile gecikme yaşandığına işaret edildi. Suçlanan isimler arasında şirket yöneticilerinden N. Özlem Ebru Koralı ve Tuncay Yüksekoğlu ile kimliği belirlenmeyen garson yer aldı. Suç duyurusu dilekçesinde, şüphelilerin kasten yaralama suçu işledikleri iddia edildi.

 

'ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK'

 

Suçlanan isimlerden Özlem Ebru Koralı ise yaşanan olayın bir kaza olduğuna vurgu yaparak yaşananlara ilişkin özetle şunları söyledi: "İşyerinde bir kaza yaşanıyor. Bunun kaza olduğunu Dr. Şengül Hanım da olaydan hemen sonra bana söyledi. Hatta kazaya karışan garsonu işten çıkarmamamızı benden istedi. Garson arkadaşımızda da yanıklar oluştuğu için olay yerinde uzaklaştırılmış. Kendileri ile ilgilenilmediği bilgisi doğru değil. İlk hastaneye gittiklerinde bizim ekipten arkadaşlar da hastaneye gitti. Ben gelir gelmez hastaneye gittim. Ailesi ile görüştüm. Sürekli temasta olduk. Zaman zaman evlerine yemek gönderttim. Arada sorun kalmasın, bizleri kötü anmasınlar diye onları tatile göndermeyi teklif ettik. En son, iz kalmaması için bir ameliyatın olacağı bize söylendi. Ancak ne zaman yapılacağı ve masrafın ne kadar çıkacağı net değildi. Ben de kendilerine, bizden istenen 65 bin TL'yi ödeyemeyeceğimi ifade ettim. Son görüşmemizde ise, hakkımızda dava açacaklarını ifade ettiler ve tatsız bir şekilde ayrıldık.

 

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim