Öğretmen Diyarı

İstanbul'da taş mektep vardı da biz mi gitmedik?
 İrfan Özfatura

Kayseri eski bir ticaret merkezi. Asurlular, Hititler, Romalılar, Selçuklu ve Osmanlılar hep almışlar satmışlar. Yeryüzünün ilk beynelmilel fuarı sayılan "Yabanlu Pazarı"nı kurmuşlar.

Yani diyeceksiniz? Yani Kayserililer çocuklarını öncelikle esnaflığa sanatkarlığa yönlendirir, bir ustanın yanına bırakırlar. Ne zaman? Genellikle ilk mektep yıllarında...

Peki çocuk kendi babasının yanında dursa?

Hayır diyorlar asla! Kendi dükkanında rahattır, patronluğa kalkar. Kaldı ki hiçbir baba sabahın altısında dükkan açtırtmaz oğluna, nerede ortalığı süpürtecek de, çay koşturtacak eşe dosta...

Ama babacan bir usta hepsini yaptırır. Seher vakti hazırolda bekletir kapıda. Sabırla öğretir ama yanlışını da yemez, azarlar icabında.

Aradan bir ay iki ay geçti diyelim, babası ustaya sorar: Nasıl ağam, ümit var mı? Adam olur mu bundan?

Usta bir sürü zarflar atmış delikanlıyı denemiştir, bu soruya muhatap olacağını bilir zira.

Ya "ateş parçası gibi maşallah" der "için rahat olsun, gözün arkada kalmaz!"

Ya da "abi sen bunu okut istersen" der, "bundan bi numara olmaz!"

İşte Kayseri'de esnaflığı beceremeyenler okur, mebus, bakan, paşa, başvekil, reisicumhur olurlar.

"Yok daha neler" dediğinizi duyar gibiyim. İşte ispatı ortada.

ULU HAKANDAN YADİGAR

Biliyorsunuz Türkiye'de yerli yetikli ne kadar mektep varsa ardında cennetmekan Abdülhamid Hanın imzası vardır mutlaka. İstanbul'dan başlayayım, Galatasaray Lisesi, Kabataş, Pertevniyal, Vefa, Çapa, Haydarpaşa...

Ulu Hakan Anadolu'yu da idadi ve sultanilerle donatır, askeri rüştiyeler, sanayii nefise, ziraat, muallim ve baytar mektepleri açar.

Buralarda ünlü isimler ders verir ve hayli donanımlıdırlar. Çünkü rakipleri güçlüdür, misyoner okullarına karşı direnmek zorundadırlar. O günlerde Fransızlar Saint - Benoit, Saint - Georges, Saint - Louis, Saint - Pierre, Nötre Dame De Sion, Saint - Pulcherie, Saint - Josep'n, Saint - Esprit, İmmacule Conception gibi mektepler açmış Rum ve Ermeni çocuklarına destek olmaktadırlar. Amerikalılar da aşağı kalmaz, İstanbul Robert, Üsküdar Kız, Tarsus, İzmir, Antep, Maraş, Harput, Beyrut ve Merzifon Kolejlerine yatırım yaparlar. Düşünün açlıktan nefesi kokan İtalyanlar bile 14 mektep açar, hem Kadıköy Galata gibi merkezleri tutar, hem de Beykoz, Büyükdere, Bakırköy, Yeşilköy, Yedikule'ye yayılırlar.

KAYSERİ SULTANİSİ

Kayseri ilk modern mektebi Kurşunlu Camii civarında Seyfullah Efendi Konağı'nda açılan Rüştiye'dir. Ahali bu mektebe ilgi alaka gösterir ve talebe sayısı hızla artar. Ve Donanma Vekili Ahmet Paşa tarafından gördüğünüz binanın temeli atılır (1903).

KEM ALATLA KEMALAT OLMAZ

Abdülhamid Han Taş Mektep için kesenin ağzını açar. Son sistem fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları kurar. Gezince görüyorsunuz, optik cihazlar, aynalar, tayflar, prizmalar, mikroskoplar, barometreler, monometreler, birleşik kaplar, değişik tüpler, imbikler, santrifüj cihazları hatta dikine kesilmiş fotoğraf makineleri, agrandizörler, şişe şişe kimya ve ecza.

Dağda bayırda rastlayabileceğiniz kristaller, madenler, alaşımlar. İnsan kesitleri, dünya küreleri, haritalar... Türlü nebatat ve tohumlar.

Kayserililer memleket gidişatını yakından takip eder, kopan savaşlara gönüllü katılırlar. Düşünün koca mektep Çanakkale savunmasında dokuz mezun verir anca.

Kurtuluş Savaşına da bigane kalmaz, cephelerde yerlerini alırlar. Yunan Ordusu Haymana'ya dayanınca defteri kitabı bırakır silaha sarılırlar. O yıl Kayseri Lisesi son sınıf öğrencilerinin alayı gönüllü olarak Sakarya muharebesine koşar ve ne mutlu onlara ki dönen olmaz.

Okul defterinde "talebelerimiz Sakarya Savaşında şehit

düştüğü için bu yıl mezun veremedik
Türkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim