Öğretmen Diyarı

İşe alımlar ocakta yüzde 15 yükseldi

2016'nın ilk ayında işe alımlar %15, iş başvuruları %21 arttı. 3.500 kişiyle en çok eğitim sektörüne çalışan aranırken, turizm de ikinci sırada yer aldı.
SONBAHARDA hareketlenmeye başlayan işe alımlar 2016'nın ilk ayında yüzde 15 artış gösterdi. En çok iş ilanı eğitim sektöründe verilirken, iş arayanlar da yeni yıla umutlu başladı. İş başvuruları yüzde 21 oranında yükseldi. Yenibiris.com, Ocak 2016 istihdam raporunu hazırladı.

EN ÇOK EĞİTİMDE ARANIYOR

İlk 10 sektörde en çok aranan kişiler ise şöyle... Eğitim: 3.500 kişi. Yine en fazla talep İngilizce öğretmeni ve branş öğretmenine. Turizm-Otelcilik: 2.000 kişi. En çok garson aranıyor. Yapı-İnşaat: Başta inşaat mühendisi olmak üzere 1.500 kişi bu dönemde aranıyor. Perakende: Ağırlıklı satış danışmanı olmak üzere 2.000 kişi aranıyor. Hizmet: Başta müşteri hizmetleri sorumlusu olmak üzere farklı alanlarda 1.500'den fazla kişi aranıyor. Üretim-İmalat: 1.300 kişi. Üretim sorumlusu en fazla aranan kişi. Tekstil: En fazla satış temsilcisine ihtiyaç var. Yaklaşık 800 kişi alınacak. Gıda: Çoğu gıda mühendisi ve satış temsilcisi 1.500 kişi aranıyor. Bilişim: 700 kişi aranıyor.

İş arayanlar umutlu

GEÇEN yıl iş arayışını yavaşlatan kişiler, yeni yıldan daha umutlu... İş başvuruları artarken, ocak ayında bankacılık ve perakende, en fazla başvuru yapılan sektörlerin başında yer aldı. Bankacılık-finans sektöründe gişe elemanı pozisyonu, yine en çok başvuru yapılan iş oldu. İkinci ve üçüncü sırada öğretmenlik ve satış pozisyonları geldi.

 

Akşam
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol