Öğretmen Diyarı

İki yıl önce, çöpte bulduğu bebeği aldı büyüttü bambaşka biri yaptı...
 Haiti’de oldukça yaygın görülen hydrocephalus rahatsızlığı doğuştan gelen bir çeşit beyindeki anormallik.


Haitili bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bu durum, istatistiklere göre çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Genelde ailesi tarafından terk edilen, ya da hastanede gerekli bakımı göremeyen bu bebeklerin yüzde 99′u yaşamını yitirmekte. Nika da doğuştan bu rahatsızlığı taşıyan bir bebek.

Ailesinin durumu kötü olduğu için hayatının ilk günlerini çöplükte geçirmiş. Sarah Conque adlı bir blog yazarı tarafından fark edilen Nika’nın hayatı bu karşılaşmayla bir anda değişmiş. Haiti’de bir görev sebebiyle bulunan Sarah, Nika’ya yardımcı olamadan eğitimini tamamlamak üzere ABD’ye dönmüş ancak, Haiti’ye en kısa zamanda geri gelerek Nika’yı kurtaracağına söz vermiş.

Sarah, bu sözünü tutarak kısa bir süre sonra Haiti’ye döndü ve küçük Nika’nın hayatını değiştirdi. Nika’nın kanuni olarak himayecisi olamayan Sarah, Nika’nın annesinin izniyle onun bakım masraflarını üstlendi ve hayata bağlanması için tüm imkanlarını seferber etti. Tıbbi destek ve gösterilen ilgiyle hızlı bir şekilde toparlanan Nika, aradan geçen iki yılın ardından artık bambaşka bir görünüme sahip.

Annesi son derece ilgisiz ve eğitimsiz olan Nika’nın şansı, Sarah gibi onunla yakından ilgilenecek bir yardım meleğine sahip olması. Sarah, Nika’yı bulduğu anı şöyle anlatıyor; “Çöplüğün içinde bir evde, pirinç çuvalının üstünde yalnız başına yatıyordu. etrafında köpekler vardı. Çok zayıf görünüyordu ve daha 11 aylıktı.”

Aradan geçen 2 yıllık mücadelenin ardından Sarah, Nika için verdiği mücadeleyi kazandı ve artık yasal olarak küçük kızın himayecisi oldu. Nika’yı alıp daha güzel bir hayat yaşayacağı ABD’ye götüren Sarah, onun hayatını kurtarmış olmaktan dolayı oldukça mutu. Geçtiğimiz günlerde 2 yaşına basan Nika artık çok daha sağlıklı ve mutlu görünüyor. Tedavisi hala süren Nika için gelecek Sarah sayesinde artık daha parlak…

 

 Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim