Öğretmen Diyarı

İdealist öğretmenin 'Hani'miş orkestrası
Mehmet KAYAHAN/

Diyarbakır'ın Hani İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Topçular Köyü'ne atanan Balıkesirli müzik öğretmeni Ayşe Oral (22), ilk görev yeri olan Topçular Ortaokulu'nda öğrencilerden ritim grubu kurmak istedi. Ancak okulda enstrüman yoktu. Ayşe Oral, her öğrencinin kartondan, tahtadan, bardak ve kova gibi materyallerden hayallerindeki enstrümanı yapmasını istedi. Öğrenciler gitarlarını, kemanlarını, darbukalarını, bağlamalarını kendileri yaparak hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

'İLK GELDİĞİMDE AĞLADIM'

Ayşe öğretmen 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyan 180 öğrenci arasından seçtiği 2'si erkek 20 öğrenciyle bir ritim grubu oluşturdu. Grubun ismini de 'Hani'miş Ritim Grubu' koydu. Tahta, masa ve plastik bardakla müzik yapan öğrencilerin durumunu öğrenen Kaymakam Tahir İğde, öğrencilere enstrümanlar hediye etti. Ayşe öğretmenin verdiği eğitimle kendi enstrümanlarını kullanmaya başlayan grup, üç ayda 3 konser verdi.

Ayşe öğretmen yaşadığı süreci şöyle anlattı: "İlk defa Balıkesir ve ailemden uzak kalıp hiç bilmediğim Hani'ye geldim. Okulumuz 4 dağın arasında, yanında sadece karakol var. Okula geldiğimde tedirgindim, ağladım. Daha sonra ilçeyi, öğrencilerimi tanıyarak, onlara saygı göstererek, sevmeye ve mesleğimden zevk almaya başladım. Müzik öğretmeni olan ağabeyim Nuri Oral'ın kurduğu 'Hayatın Ritmini Yakala' ritim orkestrasından esinlendim. Bu çalışmaya o da destek oldu. Enstrüman olmadığı için öğrencilerin hayalindeki müzik aletini kartondan, tahtadan, kovadan vb. materyallerden yapmasını istedim. Öğrenciler hayallerindeki müzik aletini kendi yaptı. Masa ve pet bardak ile ritim yapmaya başladık. Daha sonra grubu kurdum. Kaymakamlık tarafından bize müzik aletleri verildi. Şu ana kadar 3 konser verdik. İlk başta aileler de karşı çıktı. Fakat evlerine giderek onları ikna ettim, onlar da bize destek oluyor. Yeter ki insan istesin. Azimle çalışan başarıya ulaşır
Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim