Öğretmen Diyarı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfının ortak çalışmasıyla, "İçeride Çocuk Var" projesi çerçevesinde yenilenen Adalet Anaokulu açılış töreni cezaevi içinde gerçekleştirildi.

Törende konuşan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, cezaevlerinde son 10 yılda yaşanan değişim için insan odaklı çalıştıklarını söyledi.

Yıldırım, ceza infaz kurumlarında annelerinin hapiste olması nedeniyle 421 çocuğun kaldığını belirterek, "Buradaki çocuklara sağlanan imkanların Türkiye'deki ceza infaz kurumlarında kalan tüm çocuklara sağlanmasını arzu ediyoruz. 11 ceza infaz kurumumuzda kreş ve anaokulu hizmeti veriliyor. Bunun dışında kalan çocuklara da Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan anlaşma çerçevesinde sıra beklemeksizin anaokulu imkanlarından yararlanmaları sağlanıyor" dedi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu ise dünya genelinde çocukların eğitimi ve hayata kazandırılması için anaokulu eğitiminin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, cezaevinde doğan ve annelerinin yanında kalan çocukların hayata tutunmaları için anaokulunun bir fırsat olduğunu ifade etti.

Hatipoğlu, cezaevi hayatının zor olduğunu ve çocukların da bu zorlukları çektiğini belirterek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı Başkanı Nevin Özgün de yaptığı konuşmada, vakfın cezaevlerinde kalan çocuklar için çalışmalar yürüttüğünü, kadın hapishanelerinde annelerinin yanında kalan çocuklar için anaokulu yapmak için çaba harcadıklarını kaydetti. 

Törene,Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyeleri, tiyatro sanatçısı Turgay Tanülkü ile davetliler katıldı.

Proje kapsamında yenilenen anaokulunda, binanın kaplamaları çocuklar için renklendirildi. Dış alandaki tüm zeminler yenilenerek kum havuzu, bisiklet parkuru ve oyun parkı yapıldı. Yeşil alanlar arttırılarak bahçeye küçük amfitiyatro bölümü yapıldı. 

Anaokulunun içiyse çocuklar için renklendirilerek hijyenik zemin kaplamaları yapıldı.
 

Kaynak: A.A

Anahtar Kelimeler:
içeride çocuk var

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim