Öğretmen Diyarı

Huzurevinde Anaokulu, Anaokulunda Buluşan İki Nesil…
 Amerika’da bir huzurevinin içinde açılan anaokulu, hem çocukların hem de huzurevi sakinlerinin hayatını değiştirmiş. Yaklaşık 400 kişinin yaşamını sürdürdüğü Seattle’daki huzurevinin içine açılan anaokulu, kendini hayatın dışında kalmış hisseden yaşlılarla, 1-5 yaş arası küçük çocukları bir araya getirmiş.

Kuşaklararası Öğrenme Merkezi (ILC) ismi verilen merkezde yaşlılar ve küçük çocuklar gün boyu birlikte zaman geçiriyor; müzik dinlemek, dans etmek, resim yapmak, birlikte yemek yemek, hikaye anlatım seansları düzenlemek gibi çeşitli aktiviteler yapıyorlar. Bu simbiyotik yaşamın, her iki yaş grubundakilere de olumlu anlamda bir şeyler katığı aşikar.

Küçük çocuklar, yaşlılık ve yaşlanmayla ilgili bilgi sahibi oldukları bu projede, yaşlılarla ve engelli insanlarla sağlıklı iletişim kurmayı öğreniyor, kendilerinden çok daha fazla deneyim sahibi olan yaşlılardan öğreniyor ve koşulsuz sevgiyle tanışıyorlar.

Huzurevi sakinleri cephesinden bakınca, hayatlarına giren “işleyen demir ışıldar” etkisiyle artık daha mutlulular. Kendilerini sosyal hayattan izole edilmiş veya yalnız hissetmelerinin ve bunun sebep olduğu depresyon ve benzeri rahatsızlıkların da önüne geçilmiş.

Yönetmen Evan Briggs’in, programla ilgili hazırladığı videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Boredpanda

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim