Öğretmen Diyarı

Hocam ücretli misiniz ?

Öğrencilerin, öğretmenlerinin ilk dersinde sordukları soruların başında geliyor  "Hocam ücretli misiniz?" sorusu. 

öğretmen olup olmaması pek dikkat edilecek bir özellik değil artık. Önemli olan ücretli olup olmaması. Ücretli öğretmen ise, değeri diğer öğretmenlerden(kadrolu) çok daha az olacak maalesef. 

Yüzbinlerce öğretmenin işsiz olduğu bir ülkede, ücretli öğretmenin varlığı anormal bir durum değil elbette. Üniversiteyi bitirip boşta kalan öğretmenin yapacağı/mecbur olduğu bir angarya biçimi olarak karşımıza çıkıyor  ücretli öğretmenlik mesleği ! Öğretmen birey, ücretli olmak istemez elbette. Ama yaşadığı ülke, başka bir seçenek sunmadığı için ya da açlıktan ölmemek için başvurmak zorunda kaldığı bir tür zorba seçimdir ücretli öğretmenlik. 

Okulu başarılı bir şekilde bitiren(bunun en güzel kanıtıdır diplomasında yazan "Başarılı bir şekilde okulu tamamlamıştır." cümlesi.) bir öğretmenin Kpss denen sistemin sömürücü aracına tabi tutulması, şahsına yapılan en büyük saygısızlık olmakla birlikte, ülkenin de trajikomik durumunu göz önüne seriyor. Diplomasında başarılı bir şekilde bölümü bitirmiştir diye yazılan bireyi, tutup sınava tabi tutmak hangi aklın mantığına sığar ki?

Öğretmen toplumun yol göstericisi olma işlevinden gittikçe uzaklıştırılmaya çalışılıyor. Toplumun en değersiz elemanına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bu durumun oluşmasında toplumun bakış açısı çok önemli bir rol oynamaktadır. Sen daha atanamadın mı? sorusu öğretmenin şahsına yapılan en büyük saygısızlığın başında gelmektedir. Arkadaşların, evlenip çoluk çocuk sahibi oldu sen hala Kpss'ye mi çalışıyorsun diyen toplumun uzun dili, onlarca öğretmenin yaşamına mal oldu. Tabi bu sadece toplumun dilinden kaynaklanan bir durum değil, toplumun kesilmesi gereken dilini uzatan olgu, öğretmenlerin hakkını vermeyen devlet mekanizmasıdır kuşkusuz.

Atanamadı diye kendini değersiz gören, yaşama hakkına bile sahip olamayacağını düşünüp intihar eden öğretmenlerin varlığı, ülkenin en büyük ayıbıdır. Robotlaşıp sistemin dayattığı bir dünya şeyi ezberlemedi diye başarısız görülüp atanamayan insanların, hayatlarına son vermesinin vebalını kim ödeyecek acaba? Kapitalist-sömürücü zihniyetlerin hiç umrunda olmayan bir meslek olan öğretmenliğin bir ferdi olan bireyin intahar etmesi, çokta önemli bir olay olarak görülmeme durumu, intihar eden öğretmenin vebalinin bile bir değer ifade etmediğini gösteriyor bizlere. Para hırsı karşısında vebal mi dinlenir!!

Bir ülkede yüzbinlerce atamayan eğitimcinin olması, "Benim için eğitimin hiç bir önemi/değeri yok." demenin kanıtır. Toplumun ilerlemesi için en büyük görevi üstlenen öğretmenlerin, bu kadar değersizleştirilmesi sadece gerici zihniyetlerin ilerlemesine, toplumun yobazlaşmasına, bilgisizliğin hat safaya ulaşmasına, bilgisizliğin kök salmasına yol açmaktadır. Bunun sonuncunda da cahil bir nesilin var olma süreci gelir ki bu da insanlık için, tehlikenin en büyüğü demektir. Cahil bir neslin oluşumunun geri dönüşümünde de başrole koyulacak olanların yine öğretmenlerin olacağı da ayrı bir trajikomik durum.

Öğretmenlerin emeğini çalan, öğretmeni alçaltan, öğretmenlik değerlerini yerlerde süründüren bir zihniyete karşı durmak, geleceğin yücelen uygarlığını yaratmanın ön koşulu olarak varlığını gözümüze sokan bir gerçekliktir.  Emek denince akla ilk gelen mesleği yani öğretmenliği, hak ettiği yerlere getirmek, tüm insanların ortak görevidir. 

Hocam ücretli misiniz? sorusunun sonu gelene kadar, yani tüm öğretmenlerin hak ettikleri yere gelmelerine dek sesimizi yükseltelim ve hep birlikte, "Öğretmenime kıyma diyelim"...

Bayram AKIN

Kaynak: "www.ogretmendiyari.com"

Anahtar Kelimeler:
hocam ücretli misiniz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol