Öğretmen Diyarı

Hikayesiyle Öğrencilerinin Yoluna Işık Tutan Görme Engelli Menderes Öğretmen
İşte şimdi hikayesini anlatacağımız Menderes Öğretmen de, 6 yıldır iyi çocuklar yetiştiren ve daha nicelerini yetiştirecek olan biri. İnanıyoruz ki, onun engellere aldırmayan hikayesi, sizin de içinizi umutla dolduracak.

Doğuştan görme engeli olan Menderes İnan, 6 yıldır tarih öğretmeni olarak görev yapıyor

 

Menderes Öğretmen, 1982 yılında Gaziantep- Koçlu köyündeki bir mezrada, 5 çocuklu çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Tıpkı kendisi gibi, ablası ve kardeşi de doğuştan görme engelli.

“Çocukken köyümdeki insanlar, ‘Bunun gözleri görmüyor, nereye gidiyor? Şehirde nasıl yapacak?’ diyordu.”

2-menderes-ogretmen
Menderes Öğretmen, ön yargıları yıkmak için nasıl bir mücadele verdiğini bu cümleleriyle anlatıyor:

“Tüm ön yargıları yıkan birisi olarak konuşuyorum. Çocukken köyümdeki insanlar, ‘Bunun gözleri görmüyor, nereye gidiyor? Şehirde nasıl yapacak?’ diyordu. Bu engeller beni hiç yıldırmadı, daha çok tetikledi. Okudum ve çok şükür bugünlere geldik. Köyümde üniversite tahsilini ilk tamamlayan ben oldum.”

Ama çevresindekilerin okuyamaz dediği Menderes, üniversitede Tarih Bölümü’nü kazanarak tüm ön yargıları yıktı…

3-menderes-ogretmen
Daha çok küçük yaşlarda öğretmen olmaya karar verdiğini söyleyen Menderes Öğretmen’in eğitim hayatı, 8 yaşındayken Gaziantep Şehit Kamil GAP Görme Engelliler Okulu’nda yatılı olarak başlamış. O, büyüyene kadar engelinden ziyade ön yargıları kırmak için büyük bir mücadele vermiş. Ve en sonunda 2004’te Adnan Menderes Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazanarak kendini herkese kanıtlamış. Üniversite yılları da hiç kolay değilmiş Menderes Öğretmen için ama onun azmi, okulunun görme engellilere uygun olmayan alt yapısını değiştirmeye bile yetmiş. Üniversiteye sesli bilgisayarlar alındıktan sonra bir parça daha rahat geçmiş öğrencilik yılları.

Mezuniyetinin ardından ise Karpuzlu Anadolu Lisesi’ne tarih öğretmeni olarak atandı…

02115829_20131202_113609_1
Gerekli formasyon eğitiminin ardından tarih öğretmeni olarak göreve başlayan Menderes Öğretmen, tam 6 yıldır aynı okulda görev yapıyor.

Yıllardır öğrencileriyle arkadaş gibi olduğunu söyleyen Menderes Öğretmen “Öğrencilerimin hepsini sesinden tanırım. Girdiğim bütün sınıflarda her öğrencimi teker teker bilirim.” diyor

4-menderes-ogretmen
Menderes Öğretmen, öğrencilerin dilinden anlamak gerektiğini söylüyor: “Onu başardığınız zaman sorun kalmıyor. Öğrencilerimin hepsini sesinden tanırım. Girdiğim bütün sınıflarda her öğrencimi teker teker bilirim. Dolayısıyla görmememin getirdiği bir olumsuzluk olmuyor.”

Ve ön yargıları yıkan hikayesiyle birçok öğrencisinin hayata bakışını değiştiren Menderes Öğretmen, hala birilerinin yaşamını aydınlatmaya devam ediyor…

k_27132304_mnan
Öğrencilerine önce hayatı öğretmeye çalışan Menderes Öğretmen, akıllı tahta ve görme engellilerin kullandığı alfabe sayesinde ders verirken zorlanmadığını söylüyor. Öğrencilerine öğretmenliğin yanı sıra, arkadaşlık ediyor; ders aralarında onlarla dışarı çıkıp voleybol oynuyor… Onun hikayesi, herkese ders olacak nitelikte. Çünkü insan istedikten sonra hiçbir konuda engel tanımıyor; ama bir diğer yandan da engelleri kendisi yaratıyor…

Kaynak: Listelist - 
Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim