Öğretmen Diyarı

Herkesi ağlatan öğretmen ile kızı

Özlem YILMAZ/AHT

Kızının ilkokul 1. sınıfa giderken “Okumak istemiyorum. Çünkü büyüyünce çocuklarımı yalnız bırakmayacağım” şeklindeki feryadını kaleme alan emekli öğretmen Emine Özgenç, “Kızım ısrarla okumayı öğrenmek istemiyordu. Çünkü Yozgat’- ta 2.5 yaşındayken onu evde tek başına bırakmak zorunda kalmıştım. Eşim TÜRKAV eski Genel Başkan Yardımcısı Şahan Özgenç, 12 Eylül’de cezaevine girdi” dedi. Başından geçenleri anlattığı “Okumak istemiyoruz” yazısı, sanal âlemde pek çok kişi tarafından paylaşılan Özgenç (54), şunları söyledi:

‘KIZIM HEP YALNIZDI’
“Bu yazı 12 Eylül’de yaşadıklarımızı anlattığım ‘Eylül 12’den Vurdu’ kitabında yer alıyor. Kızım 2.5 yaşından 6 yaşına dek, 4 yıl boyunca evde hep yalnız kaldı. Eve her gelişimde onu mutsuz bulurdum. ‘Ağladım, ağladım, sustum’ derdi, en sonunda çaresizliğimi o da kabullendi. Özellikle çalışan anneler beni arayıp onları can evinden vurduğumu söylüyor. ‘Aynısını ben de yaşadım, sanki beni anlatmışsınız’ diyorlar. Yazım birçok kişinin yarasına dokunmuş ki çok sayıda telefonlar, mailler geliyor.” O günlerde Yozgat’ta kadınların bakıcılık yapmaya yanaşmadıklarını ifade eden Emine Özgenç, yaşadıklarını şöyle özetledi: “Yozgat Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak tam gün görev yapıyor, saat 16.00’da evde oluyordum. Sabahları kömür sobasını yakardım. Allah’tan hiç sobaya dokunmazdı. Etrafa kuru üzüm, leblebi tarzı yiyecekler, ekmek, su bırakırdım. ‘Şurada otur, ben geleceğim’ diye tembihlerdim. Beni kara gözleriyle dinlerdi...” 

‘OKUMAK İSTEMİYORUM’
“Mart ayı gelmişti, ama kızım hâlâ okumaya geçmemişti. O soğuk mart akşamında, kızıma heceleri söktürebilmek için uğraşırken kızıma bir tokat attım. Neden okumak istemediğini sordum. ‘Okumak istemiyorum. Senin gibi öğretmen olup, çocuklarımı evde yalnız bırakıp işe gitmeyeceğim. Ben sadece anne olacağım’ diye yanıt verdi. Sonra yaşadıklarımız aklımdan geçti. 12 Eylül sonrası eşimin tutuklanıp cezaevine götürülüşü, bakamadığım için dokuz aylık oğlumu Samsun’a, anneme bırakmam... Kızımı o sopsoğuk evde, yalnız başına bırakıp, dönene kadar kızımı koruması için Allah’a yalvarışlarım...”

'ANNEMİ SUÇLAMAM'
Özgenç’in kızı Nazlıhan Özgenç (30), şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda uzman yardımcısı sıfatıyla görev yapıyor. Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Özgenç, Benim de annemden başka kimsem yoktu. Annemi hiçbir zaman suçlamadım” dedi.

Kaynak: Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol