Öğretmen Diyarı

Her iş yerinde mutlaka var olan çalışan tipi!

 Sürekli sızlanırlar. Herkese şikayet ederler. Ofis içinde dolanırlar. Çalışıyor görünür ancak aslında hiçbir iş yapmazlar. Verimsiz, ya da şöyle diyelim “tembel" iş arkadaşlarınızdan söz ediyoruz.


Gizli işsizliğin en iyi örnekleridir kendileri… Böyle çalışma arkadaşlarınızın her problem için bir cevapları, özürleri var değil mi? İşte o cevaplardan bazıları

Çok çalıştım!

Tamam da herkes çok çalıştı, yalnız değilsin. Zaten herkesin çok çalıştığı, eve dönse de işini telefonundan takip ettiği bir çağdayız. Seni bizden ayıran nedir?

Bu benim işim değil!
Bu da demek oluyor ki, sadece senin işin önemli, bizim yaptığımız işin senin gözünde hiçbir değeri yok. Gerçekten çalışmayı seven, verimli insanlar kendilerine verilen işin görevleri olup olmadığına bakmadan yerine getirirler. Hem o işi de öğrenmek hem de daha iyi sonuç alabilmek için.

Bunu sonra bitiririm!
Boşuna zaman kaybediyorsun. Hiçbir zaman bitirmeyeceğini, o işe konsantre olmayacağını biliyoruz. Önce bir Word dosyası açıyorsun, biraz üzerinde çalıştıktan sonra Power Point’e geçiyorsun, onu da bırakıp başka dosya açıyorsun…

Şu anda cevap veremeyeceğim!

Detaylara çok takılan kişilerin cevabıdır bu. Her şeyin sonuçlanmasını, işin tüm aşamalarının mükemmel biçimde bitmesini beklerler cevaplamak için. Yanlış. Çünkü, detaylar kendi kendilerine bitmez, destek bekler. Gerçekten çalışma azmi olan kişiler her aşamayla ilgilenir işi bitirmek için uğraşır. Yani işin kendiliğinden bitmesini beklemez.

Bana ne yapmam gerektiğini anlatması için patronu bekleyeceğim!
Peki o gelene kadar ne yapacaksın? Patron gelip yapılması gerekeni anlatana kadar ya bir sorun çıkarsa, ya o iş elden giderse?Ayrıca patron herkese ne yapması gerektiğini kelime kelime anlatırsa, kendisine zaman kalacak mı çalışabilmek için.

Problemi anlamıyorum!

Gerçekten mi? Uğraşmadan anlamak mümkün mü? Hayır. Değil. Peki o zaman? Kimse tüm cevapları bilemez ki. O zaman herkes otursun ve beklesin, kimse çalışmasın…

Bu işin bana faydası ne?

Narsistlerin dünyasında yaşadığımız kesin. Biz bile bazen yapmıyor muyuz? Kendimizi beğenmesek, içimizde azıcık bir narsistlik olmasa selfie çeker miyiz mesela? Konumuza dönersek, bir çalışan yaptığı her işte bir fayda ararsa işi çok zor. Sadece kendi alanlarıyla ilgilenmektir onların dertleri.

Hata yapabilirim
Evet, herkes hata yapar. Bir projeye başlamazsanız hata yapmazsınız. Ya da şöyle söyleyelim. Çalışmazsanız hata yapmazsınız. Peki şimdi hata yapmamak için çalışmamak mı gerek?

Patronun gözüne girmeliyim
İşini hızlı, zamanında yapan çalışanlar işten erken çıkarlar, hafta sonu iş yapmak zorunda kalmazlar. Ancak diğerleri “çok çalışıyorum” imajı vermek için işi bekletirler, gece geç saatte bir mesajla hâlâ çalışıyor olduklarını ispatlamak isterler. Çok şükür ki her patron bunu yemez!
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim