Öğretmen Diyarı

Hemşire hatasıyla kızını kaybeden babanın acı feryadı

Denizlili Hatice ve Gültekin Mustak çiftinin 16 aylık kızı Zeynep Sevil Mustak'a bir aylıkken kalp damarlarının ters olduğu teşhisi konuldu.
Minik Zeynep 4 ay önce Ege Üniversitesi Hastanesi'nde kalp ameliyatı oldu. Amaliyat sonrası damarında pıhtı oluştuğu için her gün kan sulandırıcı iğneye başlandı.

İddiya göre, 6 Eylül'de nöbetçi hemşire, Zeynep'e aynı iğneyi yaparken baba Gültekin Mustak, iğne dozunun her zamankinden fazla olduğunu fark etti. Acılı baba, "Hemşirenin hatasını fark edip elini tutup engel olmak istedim, ama mani olamadım" diye konuştu.

2 KEZ KAN KUSTU

İğneden iki gün sonra 8 Eylül'de Zeynep'in 2 kez kan kustuğunu anlatan acılı baba, "Yatağı kan içinde kaldı. Doktorlar yine önlem almadı. İlk kanamada müdahale edilseydi kızım kurtulurdu" şeklinde konuştu.

Taburcu olmasını beklediği kızının 9 Eylül'de mide kanamasından öldüğünü söyleyen Mustak, "Sorumluların peşini bırakmayacağım. Hem ceza davası, hem de 1,5 milyon lira tazminat davası açacağım" dedi.

İHMAL EPİKRİZ RAPORUNDA

Zeynep'e yapılan kan sulandırıcının 10 kat fazla uygulandığı yoğun bakım servisinden verilen epikriz raporuna da yansıdı. Raporda, "Hemşire tarafından Clexan ampül 0.7 dzm yerine 7 dzm şeklinde 10 kat yüksek dozda uygulanmış" tespitine yer verildi.

SORUŞTURMA AÇILDI

Hastane yetkilisi Savaş Kansoy, idari soruşturma başlatıldığını söyledi. Kansu, "Çocuk öldüğünde otopsi talep ettik.?Aile kabul etmedi. Zaten çocuğun ağır bir kalp anomisi vardı" dedi.

Şeyda Burcu İKİZ

\"Bugün\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol