Öğretmen Diyarı

Hem üniversite okuyun hem de ayda 600 Euro alın

Derya OZTÜRK

TÜRKİYE'de ilk kez 2003 yılında başlayan Avrupa Birliği'nin (AB) eğitim projelerinden olan Erasmus, Türk öğrencilerine Avrupa üniversitelerinde öğrenci olma şansı veriyor. Bugüne kadar Türkiye'den 162 yükseköğretim kurumundan 90 bin öğrencinin yararlandığı programa katılanların sayısı Avrupa'da 3 milyonu geçti. Öğrenciler, Erasmus ile bir ya da iki dönem Avrupa üniversitesinin öğrencisi olurken, gittikleri ülkeye göre ayda 300 ile 600 Euro arasında hibe alıyor.

TÜRKİYE EN ÇOK ÖĞRENCİ GÖNDEREN 5'İNCİ ÜLKE

Avrupa Komisyonu istatistiklerine göre Türkiye;İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya'dan sonra Erasmus kapsamında öğrenim amaçlı en çok öğrenci gönderen 5'inci, en çok akademisyen gönderen 3'üncü ülke. Türkiye'den son yıllarda ortalama 14 bin öğrenci Erasmus

Programı'na katılıyor. Türkiye'ye ilk sırada Almanya, Polonya, Fransa, Flollanda ve İtalya olmak üzere yılda ortalama 6 bin öğrenci geliyor.

Önlisans ve lisans öğrencileri için ilk şart notlarınızın 4 üzerin-den 2.20, master ve doktora için 2.50 olması gerekiyor. Dil sınavın-dan 50'nin üzerinde not almalısı-nız. Öğrenciler not ve dil notlarının yüzde 50 olduğu Erasmus notuna göre sıralanacak ve her programın kontenjanı kadar öğrenciyi üniver-sitesi seçecek. Gideceğiniz üni-versiteyi okuduğunuz üniversitenin yaptığı anlaşmalar belirleyecek.

DÖNEM KAYBI YAŞANMIYOR

Yurtdışında alınan başarılı olduğunuz tüm dersleri üniversite saymak zorunda. Ancak bazı üniversitelerin hatalı uygulamaları öğrencilerin bir dönemine de mal olabiliyor. Öğrencilerin ders ya da dönem kaybına uğramaması için üniversitelerin yakın ders programına sahip üniversiteleri seçmeleri gerekiyor.

ERASMUS Programı'nda Türkiye dahil 33 ülke var. 28 AB üyesi ülke Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cum-huriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Yunanistan ve ayrıca AB üyesi olmayan Norveç, İzlanda, Lih- tenştayn, Makedonya ve Türkiye bu programda yer alıyor. Erasmus ile 32 ülkeye değişim öğrencisi olarak gidebilirsiniz.

Habertürk
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim