Öğretmen Diyarı

Hayatını ve emekli ikramiyesini eğitime adadı

MUHAMMET MUTAF

Atatürk Üniversitesinden emekli olan 67 yaşındaki Prof. Dr. Hayati Doğanay, emekli ikramiyesi ile 44 yıl eğitim verdiği fakültenin bilgisayar laboratuvarını yeniledi.

Üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümünde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 110 bin liralık emekli ikramiyesinden yaklaşık 90 bin lirasını laboratuvar için kullandığını ve ihtiyaç olması halinde geri kalanını da kullanacağını söyledi.

Öğrencilerden kopmamak için emekli olduktan sonra da ders vermeye devam ettiğini anlatan Doğanay, "Burada bilgisayarsız öğrenci yok. Şu anki ihtiyaç doğrultusunda 24 adet bilgisayar var. Ayrıca öğretim üyesinin komite masasında bilgisayar var ama Yüksek Öğretim Kurulumuz bizde öğrenciyi artırdığı zaman param bankada hazır. Ben bunu 36 bilgisayara kadar çıkarabilirim" diye konuştu.

Doğanay, öğrencilerin bilgisayar derslerini başka bölümlerde sınırlı süre içinde aldıklarını, bu sıkıntıyı gidermek için de laboratuvar kurduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bölümde laboratuvar olmadığı için öğrencilerimiz, öğretmen adayı olarak çok iyi yetişemiyordu. Bir de bilgi ve beceri açısından nitelikli öğretmen adayları yetiştiğine inanıyorum ama okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması için okullara giden öğrencilerimize akıllı tahta sorunu oluşuyordu. Öğrencilerimiz akıllı tahtayı kullanmak istiyorlardı ve haber alıyordum ki bazı adaylarımız bu tahtayı kullanmasını bilmiyor. Ben müteessir oluyordum bundan. Oysa eğitim fakülteleri daima ileride olacak ki buralardan geleceğin öğretmenleri yetişsin."

 

Anadolu Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim