Öğretmen Diyarı

Halit Öğretmen, Gayretiyle Köylülerin Gönlünde Taht Kurdu

Kent merkezine 26 kilometre mesafedeki Dönerdere köyünün ilkokulunda görevli sınıf öğretmeni Üre, öğrencilerinin ve yöre halkının her türlü sorunuyla yakından ilgilenerek köy sakinlerinin gönlünde adeta taht kurdu.

SOSYAL MEDYADAN HAYIRSEVERLERE ULAŞTI

Göreve başladığında öğrencilerinin yokluk içinde olduklarını, okulun da birçok ihtiyacı bulunduğunu gören Üre, bu ihtiyaçları diğer öğretmen arkadaşlarıyla maaşlarından karşılamaya çalıştı, sonra da sosyal medya üzerinden gönderdiği mesajlarla hayırseverlere ulaştı.

Üre, hayırseverlerin desteğiyle hem öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşıladı hem de çevre köy okullarına yardım ulaştırdı.


KAMPANYAYA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Öğretmen Halit Üre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dönerdere Köyü İlkokulu'na 5 yıl önce atandığını, ilk geldiğinde çeşitli zorluklarla karşılaştığını söyledi.

Dağ köyündeki ailelerin ekonomik imkanlarının çok kısıtlı olduğuna dikkati çeken Üre, şöyle konuştu:

"Öğrencilere diğer öğretmen arkadaşlarımızla kalem ve defter almaya başladık. Daha sonra sosyal medya aracılığıyla iş adamlarına mail atmaya başladık. Hayırsever iş adamlarının başlangıçta birkaçı döndü. Bunlar bize düzenli olarak kırtasiye yardımı yapmaya başladılar. Burada öğrencilere dağıtırken bunları fotoğraflayarak, teşekkür pankartları yazdık. İnsanlar bunları görünce daha çok yardım yaptı. Sadece bir hayırsever bize 17 bilgisayar yolladı. Fazla gelen malzemeleri çevre köylere de dağıttık. Yaklaşık 5 köyün birinci sınıf öğretmenlerine bilgisayar verdik."


"EN TEMEL İHTİYAÇ KIŞLIK GİYİSİLER"

Üre, bölgede kış şartlarının çok ağır olduğunu, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle kışlık giysilerin de öğrencilerin en temel ihtiyaçları arasında yer aldığını dile getirerek, "Buranın soğuğu biraz farklı, biraz daha sert oluyor. Sıcaklık zaman zaman sıfırın altında 30-40'lara kadar düşebiliyor. Sağ olsunlar, hayırseverler sadece okulumuzun öğrencisine değil, köyde yaşayan küçük çocuklara dahi kışlık giysi yolladı" şeklinde konuştu.

KÖY HALKI ÖĞRETMENLERİNİ BIRAKMAK İSTEMİYOR

Dönerdere Köyü Muhtarı Nesim Koçyiğit de 5 yıldır köylerinde görev yapan Üre'den çok memnun olduklarını ve birlikte kardeş gibi yaşadıklarını belirtti.

Öğretmenlerinin, çocukların ve okulun tüm ihtiyaçlarını giderdiğini anlatan Koçyiğit, "Çocuklarımız ellerinde malzemelerle eve geliyor, 'Kim verdi' dediğimizde, 'Hocamız verdi' diyorlar. Hocamız bize her konuda çok yardımcı oluyor, sadece çocuklarımızın değil, tüm köy halkının da sıkıntılarıyla ilgileniyor. Hocamızı bırakmak istemiyoruz" ifadesini kullandı.

 

HABERLER.COM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim