Öğretmen Diyarı

Güneş ışınlarından koruyacak kilit önlemler

Güneş ışınlarından koruyacak kilit önlemler

\"sun-summer-300\"Sıcaklıkların 40 dereceyi bulacağına dair tahminler karşısında uzmanlar güneşin olumsuz etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Turgut Özal Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Evren Sarıfakıoğlu cildin yaşlanması, lekelenmesi ve deri kanseri gelişmesinde güneş ışınlarının önemli rolü olduğuna belirtti. Sarıfakıoğlu, alınacak tedbirlerle sıcak güneşin etkilerinden insanın korunacağına dikkat çekti.
Ciltte en fazla etkinin güneş ışınlarınca olduğunu ifade eden Sarıfakıoğlu, “Bu etki cildin yaşlanması, lekelenmesi, deri kanseri gelişmesinde önemli rol oynar. Özellikle çocukluk çağında maruz kalınan güneş ışınları ilerde büyük etkilere sebep olur” bilgisini aktardı.

 

Güneş farklı hastalıkları da tetikliyor

 

“Bazı kişilerde güneşe temas sonrası alerjik reaksiyonlar da gelişebilir” diyen Prof. Dr. Sarıfakıoğlu; piknik, bahçe hobileri gibi bitki ile beraber güneş teması olması fitofotodermatit denilen egzamalara neden olabileceğine dikkat çekti. Sarıfakıoğlu ayrıca güneş hassasiyetine neden olabilecek bir ilaç (bazı antibiyotikler, sivilce ilaçları) kullanılıyorsa ilaca bağlı fototoksik ilaç döküntüsü ve ciltte lekelenmelerin de olabileceğini belirtti. Prof. Sarıfakıoğlu, “Bunun dışında yalnız güneş ışınlarıyla aktive olabilen solar ürtiker, polimorf ışık erüpsiyonu gibi cilt hastalıkları oluşabilir” dedi.

 

Aşırı sıcakların yaşandığı günlerde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Sabah saat 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arası güneş ışınlarının zirve yaptığı saatlerde güneşe çıkılmamalı.
  • Yaz aylarında açık renkli giysiler tercih edilmeli.
  • Şapka, güneş gözlüğü kullanılmalı.

 

\"sun-summer-50\"

 

  • Aşırı sıcaklarda gölge alanlara dikkat edilmeli. Gölgede durmak yansıyan güneş ışınları nedeniyle tam koruma sağlamaz.
  • Güneş kremi kullanmanın koruduğu düşüncesiyle uzun saatler güneşlenmek aksine güneş ışınlarıyla teması artırır. Dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş kreminin uygulanması ve 3-4 saatte bir yenilenmesi gerekir.
  • Suya girilmesi, terlenmesi gibi durumlarda güneş kreminin tekrarlanması gerekir.
 
 
 
 
sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim