Öğretmen Diyarı

Google çocuklara kod yazmayı öğretecek!
 Hürriyet Haber
Google çocuklara genç yaşta çocuklara kodlama öğretmeyi hedefleyen "Project Bloks" ismini verdiği oyuncağını tanıttı. Bu oyuncak sayesinde çocuklar eğlenceli bir şekilde kodlama öğrenebilecek.

Yazılım gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızda çok önemli bir yer tutmaya başladı. Gelecekte yazılım dilibilmeyen insanların okur-yazar sayılmayacağı düşünülürken günümüzde özellikle çocukken kodlama eğitimi almak büyük bir avantaj olarak görülüyor. Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri ise çocukları kodlamaya heveslendirmek ve temel seviyede bilgi sahibi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu konuda yeni bir adım ise ABD merkezli teknoloji devi Google'dan geldi. Google'ın Project Bloks adını verdiğioyuncağı sayesinde çocuklar nesneler yardımıyla eğlenirken kodlama öğrenebilecek. Ayrıca hatırlayacak olursanız çoğu şirket bu tür oyuncakları kodlama öğreten mobil uygulamalar olarak sunuyordu. Diğer alternatiflerin aksine çocuklar bu oyuncak sayesinde nesneler yardımıyla kodlama öğreneceği için küçük yaşta vaktini sürekli akıllı bir cihaz kullanarak geçirmeyecek.

Tabii ki çocuklar bu oyuncak sayesinde yazılım yapabilecek seviyede kodlama bilgisine sahip olamayacak ki ortalama bir çocuk için küçük yaşlarda böyle bir şey pek de mümkün değil. Oyuncak temel olarak çocukların kodlama mantığını kavramasına ve ileride kod yazacağı zaman zihninde doğru kodu bulmasına yardımcı oluyor. Böylelikle de çocuklar kodları kullanarak bir şeyler geliştirmeye başladığında daha hızlı şekilde kodlama yapabilecek.

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim