Öğretmen Diyarı

GÖNÜLLÜ GENÇLİK LİDERLERİNDEN EĞİTİME DESTEK

Gençlik Merkezi´nde görevli olan gençlik liderleri daha önce Muş merkeze bağlı Ziyaret Köyü İlk ve Ortaokulu´nun iç ve dış cephesinin boyasını ve sınıflardaki bozuk olan sıra ve masaları tamir etmişti. Liderler çalışmalarına bu kez Hasköy İlçesi´ne bağlı Umurca Köy Okulunun dış ve iç cephelerini boyayarak, eğitime olan katkılarını devam ettirdiler. Köy ilkokulunun dış ve iç cephesini boyayarak okulu yeniden renklendiren gönüllü liderler, öğrencileri de unutmayarak, onlara çeşitli hediyeler verdi. Liderlerin okul boyama faaliyetlerine katılan Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal Muş´un en ücra köylerine ulaşarak yardımlarda bulunduklarını söyledi.  Köy okullarının boyanmasının yanında okullara sportif ve kırtasiye malzemesi yardımlarında da bulunduklarını ifade eden Kartal, şunları söyledi: “Gençlik Spor Bakanlığı, Eğitim Kültür Araştırma Genel Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ortaklaşa olarak yaptığımız proje çerçevesinde, özellikle ücra köşelerde kalan ve maddi durumları iyi olmayan köylerdeki okullara yardımda bulunuyoruz. Bu yardım bazen kırtasiye malzemesi oluyor, bazen sportif malzeme oluyor, bazen de işte gençlik liderlerimizin yapmış olduğu okul boyama ve badana işleri oluyor. Bu şekilde biz eğitime az da olsa karınca kararınca bir katkı sağlamayı planlıyoruz. Muş Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve onun bünyesindeki Gençlik Merkezi olarak, amacımız çocuklarımızın daha rahat, daha nezih bir ortamda eğitim-öğretimlerini devam ettirmektir. Çünkü bu çocuklar bizim her şeyimiz. Biz bu çocuklara değer vereceğiz, yarın bunlar büyüyünce devletine, milletine, vatanına sahip çıksın” ifadesini kullandı.

“Bu İşi Kurumsallaştırmayı Hedefliyoruz”

Kartal, köy okullarının boyanması ve gençlik liderlerinin yaptığı gönüllü faaliyetleri kurumsallaştırarak bütçe ayırmayı hedeflediklerini belirtti. Kartal: “Projeyi biz Eğitim Kültür Araştırma Genel Müdürlüğünce kurumsallaştırmaya çalışıyoruz. Çünkü malumunuz üniversitelerde Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler bölümlerinin ‘Topluma destek´ dersi var. Bu derslerden dolayı bize gelen öğrencileri şimdiye kadar geri çevirmedik, onlara yardımcı olduk. Kimisine kırtasiye malzemesi, kimisine boya malzemesi, kimisine spor malzemesi vererek, kendilerine yardımcı olduk ama yaptığımız son görüşme neticesinde bu işi kurumsallaştırıyoruz” dedi. Batıdan gelen öğretmenlerin tek başına kaldığı zaman ne yapacağını şaşırdığının altını çizen Kartal, bu nedenle dışarıdan gelen öğretmenlere yardımcı olarak moral ve motivasyonlarının yükselmesine sebep olduklarını kaydetti.

“Köy Okullarına Yardımcı Olmaya Çalışıyoruz”

Gönüllü liderlerin faaliyetlerine katılan bir diğer isim ise Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş. Karataş, amaçlarının köy okullarına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Karataş, şunları dile getirdi: “Özellikle eğitim yılı içerisinde köy okullarımıza daha bir katkı sunmak, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin motivasyonunu arttırmak için bir nebze de olsa onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle köy okullarımızı, gönüllü liderlerimizin öncülüğünde boyayarak eğitime sunuyoruz” ifadesini kullandı.Umurca Köyü İlkokulu Müdürü Gülçin Kadan ise, gençlik liderlerine şeker ikramında bulunarak, kendilerine teşekkür ettiler. 

 

30nisan.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim