Öğretmen Diyarı

Eşitsizlik dünyayı felakete sürüklüyor!

Farklı ülkelerden bilim insanları, İzmir’den tüm dünyaya seslendi: Eşitsizlik dünyayı felakete sürüklüyor!

Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, ABD’nin Uluslararası Florida Üniversitesi ve İngiltere’nin Leeds Beckett Üniversitesi’yle bir kez daha el ele verdi. Uluslararası Politik Ekonomi Sempozyumu’nun 4’üncüsü gerçekleştirildi. Üç yıl aradan sonra tekrar İzmir’in ev sahipliği yaptığı organizasyona ABD, İngiltere, İsviçre ile Türkiye’den uluslararası ilişkiler, politik ekonomi ve kalkınma alanlarında uzman bilim insanları katıldı.


Küresel terör, göç, refah gibi konular ele alındı; insanlığı tehdit eden en büyük sorunun küresel eşitsizlik olduğuna dikkat çekildi. Terör, göç ve salgın hastalıkların eşitsizlikten kaynaklandığı, dünyamızı felakete sürüklediği mesajı verildi. Hükümetler ile global ekonomik sisteme yön veren Dünya Bankası, IMF gibi uluslararası kurumlar insan odaklı olmaya davet edildi. Çoğunluğu ilgilendiren kararların, sivil toplum örgütleriyle beraber alınması da istendi.


TARİHİ ÇAĞRI!


Gediz Üniversitesi, Florida Üniversitesi ve Leeds Beckett Üniversitesi’nin düzenlediği 4’üncü Uluslararası Politik Ekonomi Sempozyumu’na küresel eşitsizlik damga vurdu. Mevcut ekonomik sistemin zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptığı belirtildi; hükümetler ve uluslararası kurumlar insan odaklı olmaya davet edildi. “Aksi halde terör, göç ve salgın hastalıklar artacak, dünyamız giderek daha yaşanmaz bir yer olacak” denildi


 


MUTLU AZINLIK, MUTSUZ ÇOĞUNLUK


gediz_sempozyum_cigdem_ustunGediz Üniversitesi Uluslararası Politik Ekonomi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Üstün, farklı ülkelerden bilim insanlarının tüm dünyaya yaptığı çağrının duyulması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Üstün, eşitsizliğin sonuçlarına son OECD raporunda da işaret edildiğini dile getirdi, “Mevcut ekonomik sistem zengini zenginleştiriyor, fakiri de giderek daha fakirleştiriyor. Dünya kaynaklarının çoğuna mutlu bir azınlık sahip. Diğer yanda ise mutsuz bir çoğunluk var ve ne yazık ki bu imkanlardan faydalanamıyor, refaha ulaşamıyor” dedi.


Doç. Dr. Çiğdem Üstün, insanlığı tehdit eden, dünyayı felakete sürükleyen eşitsizlikle hükümetlerin ve uluslararası kurumların mücadele etmesi gerektiğini de dile getirdi, çarpıcı konuştu:


“Neoliberal olarak adlandırdığımız şu anki mevcut sistem, devletler ve çok uluslu şirketler odaklı. Servetin adil paylaşımı ve refah seviyesinin dünya genelinde artması yerine, zenginler düşünülüyor, çoğunluğun menfaati ise görmezden geliniyor. Bu da dünyayı giderek daha mutsuz ve huzursuz yapıyor. Dünyamızı güvenlik tehditlerinin en aza indiği, daha yaşanır ve mutlu hale getirmek için eşitsizlikle mücadele etmekten başka çare yok. Uluslararası Politik Ekonomi Sempozyumu’ndaki tespitler ve yapılan çağrılar başta çocuklarımız olmak üzere hepimizin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Daha yaşanır bir dünya istiyorsak, önce eşitliği sağlamalıyız…”


sozcu.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim