Öğretmen Diyarı

Erkekler Hatalı Olduklarını Neden Kabul Etmezler?

 

Erkekler genellikle hatalı olduklarında bunu inkâr etme yönüne giderler, asla hatalarını kabul etmeye çalışmazlar. Şimdi geçmişe dönelim ve bu tavrın kökenlerini araştıralım. Düşünelim; ateşin etrafında oturan bir aile, erkek mağaranın girişinde oturmuş etrafı gözlemliyor; etrafta bir şeylerin hareket edip etmediğini kontrol ediyor. Kadınlar ve çocuklar günlerdir yemek yememiş ve aç, erkek de onlara yemek getirmesi gerektiğini biliyor. Bu onun görevi ve ailesi onun eline bakıyor. Aile aç, ancak erkeğe güveniyor. Erkeğin de kamı aç ve kalbi korku dolu. Tekrar av yakalayabilecek mi? Peki ama ya başansız olursa? Ailesi açlıktan ölecek mi? Yüzünde ifadesiz oturuyor; izliyor. Korktuğunu belli etmemeli, güçlü olmalı.

 

Milyonlarca senedir erkekler aynen yukandaki örnekte olduğu gibi korkularım ve endişelerim göstermeden yaşamaya devam ediyor. Bu özellik modem erkeklerin de kafalarına yerleşmiş durumda. Pek çok kadın ise bunu anlamıyor. Bir erkeğin yol sorması ya da eve tesisatçı çağırması onun başarısızlığım kabul ettiği ve ailesine gerektiği biçimde bakamadığı anlamına gelir. O yüzden musluk günlerdir aksa bile, tamirci çağınlmayacaktır; erkek hafta sonu gelince musluğu tamir edecektir. Tamirci çağırmak erkeğin beynine şu sinyali gönderir: Sen bu konuda başansızsın ancak başka bir erkek bunu başarabilir. Hele araya bir de o başka erkek girdi mi, zaten doğası gereği rekabetçi bir yapıya sahip olan erkek için dünya karanr! Kendi beceremediği şeyi başka bir erkek mi halledecektir? Asla!

 

Her ne kadar 21. yüzyılın daha ince ve nazik erkeklerinde daha az görülse de, erkekler genelde özür dilemeyi bile başansızlık olarak algılarlar. Peki ama bu durumda kadın ne yapmalıdır? Kadınlar erkeğe kendisini yararsız, işe yaramaz hissettirmek için elinden geleni yapmalıdır. Erkeklerin de kadınların bu hareketleri kendisini başansız gördüğü için yapmadığım anlamalan gerekir, aynca bir erkek hatalarım itiraf etmekten karşısındaki kadının artık kendini sevmeyeceği için de kaçınırlar.

 

Erkeklere tavsiye vermek de yapılabilecek hatalardan biridir! Erkeklere tavsiye verilmez, erkekler tavsiye verir! Bir kadın bir erkeği duygulan hakkında konuşturmaya çalıştığında erkek direnecektir çünkü bunu bir eleştiri olarak algılayacak ya da kadının kendisini yetersiz gördüğünü ve çözüm sunduğunu düşünecektir. Gerçekte ise kadın karşısındakinin kendisi hakkında iyi hissetmesini sağlamaya ve ilişkiyi güçlendirmeye çalışıyordur; bunu da aslında karşısındaki erkeğin güçsüz olduğunu düşünerek yapmıyordun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim