Öğretmen Diyarı

Engelli oğlunu hergün sırtında okula götürüyor!

Manisa Yunusemre Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi birinci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Mehmet Kandemir, kas erimesi rahatsızlığı nedeniyle yüzde 65 oranında engelli ve yürümekte güçlük çekiyor. Oğlunun okuması için her türlü fedakarlığı yapan fırın işçisi baba Hüseyin Kandemir ise oğlunu her gün omuzlarında taşıyarak 2'nci katta bulunan sınıfına kadar götürmek zorunda kaldığı için bir haftadır oğlunu okula götüremiyor. Engelli oğlu için uygun bir okul bulan ve oğlunun bu okula alınması için Milli Eğitim Müdürlüklerine gittiğini söyleyen baba Kandemir, kendisine hiç bir şekilde yardım edilmediğini iddia etti. Baba Kandemir, 2 aydan beri oğlunu daha uygun şartlarda eğitim veren bir okula kaydını aldırmak için uğraştığını söyledi. Baba Kandemir,

"2 aydan beri Meslek Lisesi'ne aldıramıyorum. Burada asansör yok 2. kata çıkarmakta zorlanıyorum. Bir haftadır okula götüremedim. İlk defa bu gün getirdim. Milli Eğitim'e gittim, derdimi anlattım. Kimse bana yardımcı olmadı. Kimse bize 'şöyle olur, böyle olur' demedi. Milli Eğitim'e dedim 'asansör yok, çocuğumun okulunu değiştirelim.' şimdi benim ailem de rahatsız. Şimdi ben işten çıkıp okula getirip akşama kadar başında mı bekleyeceğim? Ama Meslek Lisesi olursa biraz daha yakın düşecek bize. Hem evime yakın. Gece gündüz çalıştığım zaman giderim yemeğini yediririm. Tuvalet ihtiyacı olduğu zaman onu karşılarım yoksa burada akşama kadar başında beklemek zorunda kalacağım." dedi.

"BİZE İNSAN MUAMELESİ YAPILMADI"

Oğlunun yaşadığı rahatsızlıktan bahseden Kandemir, yüzde 65 oranında engelli olan oğlu için İstanbul'da bir doktorun kök hücre tedavisi önerdiğini ancak bu tedaviden olumlu bir sonuç alınamayacağını söyledi. Yetkililerden oğlu için yardım bekleyen Kandemir,

"Yetkililerden ya oğlum için asansör ya da oğlumun kaydını Meslek Lisesi'ne alınmasını istiyorum. Meslek Lisesi'nde zemin katta bir sınıf var. Gidip oraya da baktım. Müdür Yardımcısıyla görüştüm. Alacaklarını söylediler 2 aydan beri beni oyaladılar. Milli Eğitim'de bana yardımcı olmadı. Ben her gün üst kata kadar nasıl çıkaracağım. Hem Yunusemre hem de Şehzadeler Milli Eğitim Müdürlüklerine gittim. Derdimi anlattım. Çocuğumu ya Meslek Lisesi'ne alalım ya da çocuğumun bir asansörü olsun dedim ama kimse yardımcı olmadı. Bizi 2 aydan beri oyaladılar." diye konuştu. Gitti Milli Eğitim Müdürlükleri'nde kendisini sürekli yanlış yönlendirdiklerini iddia eden Kandemir, "Dilekçe vermek istedim o, ona gönderiyor; o, ona. Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gittim kale almadılar. Hep yanlış kişilere gönderdiler. İnsan diyip yüzüme bile bakılmadı. Bana insan muamelesi yapmadılar. İnsan yerine koymadıkları için çok zoruma gitti." diye konuştu.

Bir haftadan beri okula gitmediği için üzgün olduğunu söyleyen engelli Mehmet Kandemir ise "Bir haftadır okula gitmiyorum. Okumak istiyorum. Durumum için iyi şeyler yapmalarını istiyorum." dedi.

AYKUT YENİÇAĞ

 

İhlas Haber Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol