Öğretmen Diyarı

En büyük düşmanımız cehalet!

Mesleğinde yarım asrı geride bırakan Sevgi öğretmen, "Bizim en büyük düşmanımız cehalet. Ne çekiyorsak bu cehalet yüzünden çekiyoruz" diyor.

Ayla Özdemir / sozcu.com.tr


İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunu Sevgi Çengeloğlu, “Ayakta durabildiğim sürece Atatürk’ü nasıl öğretebilirim çocuklarıma buna uğraşıyorum. Sağlığım el verdiği sürece de bunu yapacağım. “diyen meslekte 50. yılını doldurmuş tam bir Cumhuriyet kadını.


Adı gibi Sevgi dolu bir öğretmen…En büyük düşmanımızın cehalet olduğuna dikkat çekiyor ve eğitimle bütün sorunların çözüleceğini vurguluyor.


İlk görev yeri olan Erzurum’da, Nene Hatunla da tanışma imkanı bulduğunu belirterek, “ne zor şartlarla kazanıldı bu Cumhuriyet, sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu” diyor.


Mesleğe ilk başladığı yıllardaki eğitimle günümüz eğitimini karşılaştıran Sevgi Öğretmen, şunları söyledi :


sevgi-öğretmen“EĞİTİM MİLLİ OLMALI”


” Ne eski öğretmenler ne de eski eğitim kaldı. Her yıl milli eğitim şurası toplanıyor. Bir ülkenin eğitimi, adı üzerinde ‘millidir’ değişmez. A kişisine B kişisine göre değişmez. Atatürk, Kurtuluş Savaşının en alevli döneminde öncelikli olarak 1. Maarif Kongresini toplar. Zamanın milli eğitim bakanı “Paşam bu kongreyi düzenlemeyelim, tehlike var ortada” dese de Atatürk bunu kabul etmeyerek “Kongre yapılacak ve bizzat ben konuşmaya geleceğim. Cehaletle savaş, düşmanla savaştan daha önemlidir” der.


Bizim en büyük düşmanımız cehalet. Ne çekiyorsak bu cehalet yüzünden çekiyoruz. Biz ne zaman ki milli eğitime önem vermemeye başladık çöküşümüz de başladı. Doğu’su Batı’sıyla herkes eğitilmeli, eğitimle bütün sorunlar çözülür.”


Sevgi Çengeloğlu 19. Milli Eğitim Şurasının en çok tartışılan kararları ile ilgili de şu ifadeleri kullandı:


“ÖNCE TÜRKÇE’Yİ ÖĞRETMELİYİZ”


Osmanlıcayı bizim zamanımızda da öğrendik.  Ama zorla, dayatarak değil zevkle öğrendik. Türkçe okur-yazarlığımız ortada. Önce Türkçeyi öğretmeliyiz.  Değerler eğitimine karşı değilim, verilmesi gerekiyor. Soru sorduğunuzda ayağa kalkmayı bilmeyen öğrenciler var. Bizim yetiştiğimiz dönemlerde öğretmene saygı vardı. Ne değer kaldı ne değerler eğitimi kaldı ne de eğitim kaldı.


Altyapı olmadıktan sonra, ona uygun eleman istihdam etmedikten sonra o sistem yürümez, yürümüyor da zaten…İmam hatiplerin sayısını gittikçe artırıyoruz ama okullar dolmuyor bile. Bir semtte anadolu lisesi bulamazken birden fazla imam hatip lisesi bulabiliyorsunuz.


Öğretmenliğin sabır isteyen bir meslek olduğunu belirten Sevgi Öğretmen, öğretmen olmak isteyenlere de şu tavsiyelerde bulundu:


“SABIR VE SEVGİ, BAŞARININ ANAHTARI”


” Çocuk sevgisi olmayan bir insan bu mesleği yapamaz. Çocuk sevgisi varsa çocuklarla gözle temas kurabiliyorsunuz. İlk göreve başladığım yıl gelen müfettişin tavsiyesinin, bu konuda büyük yararını gördüm. “İyisin sen kızım; bir tek şey yap, öğrencilerinle göz teması kur, sakın gözünü kaçırma” dedi . Bu benim kulağıma küpe oldu. Ne olursa olsun çocuklarımla konuşurken göz teması kurarım. Gözler asla yalan söylemez ve sevgiyi aktaran tek organımız. Ve öğretmenlik sabır ister. Bu mesleği yapmak isteyen sabırlı olacak. Çocuk öğretmeniyle çatışma yaşarsa okuldan da eğitimden de kopuyor. Çocukları bilgiyle doyurursanız size mutlaka saygı duyar.”


Sevgi öğretmen, öğrencilerinin hangi kazanımlarla hayata atılmalarını istediğini ise şöyle açıkladı:


“ÖNCE KENDİNE SAYGISI OLSUN”


Ayakları üzerinde sağlam durabilen, güvenebilen Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimsemiş gerçek Cumhuriyetçi çocuklar olmalarını istiyorum. Önce kendilerine saygı duymayı bilsinler. Çünkü; kendine saygı duyan topluma da saygı duyar. Ben, Atatürk’ü nasıl öğretebilirim çocuklarıma buna uğraşıyorum. Atatürk yolunda sağlam adımlarla ilerleyen gençlik için elimden geleni sağlığım el verdiği sürece yapacağım. Tek gayem bu. “

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol