Öğretmen Diyarı

Emekli öğretmenler, mülteci çocuklar için okula mı dönecek?

Almanya’ya bu yıl okula gitme zorunluluğu olan 400 bin mülteci çocuğun gelmesi bekleniyor. Eğitim çevreleri bu çocukların eğitimleri için tedbir alınmasını istiyor.
Uzun vadeli çözümler üzerinde duran eğitim çevreleri, öğretmen ihtiyacının karşılanması için gerekirse emekli öğretmenlerden yararlanılmasını istiyor. Göçmen ailelere mensup öğretmenler de çözümün bir parçası olarak görülüyor.

Alman eğitim sistemi, emeklilik yaşı yaklaşan çok sayıda öğretmen dolayısıyla hızlı bir biçimde yeni öğretmenlere ihtiyaç duyuyor. Buna ülkeye çok sayıda mülteci öğrencinin gelmesi de eklenince öğretmene olan ihtiyaç iyice gün yüzüne çıktı.

Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) Başkanı Marlis Tepe, politikacıları daha fazla öğretmen istihdam etmeleri için harekete geçmeye çağırdı ve en gerekli görüldüğü takdirde emekliye ayrılmış pedagoglardan da istifade etmenin yollarını aramalarını istedi.

Tepe’ye göre hükümet aynı zamanda daha fazla vakit kaybetmeden eyaletlere bu sorunun çözülmesi için daha fazla para aktarmalı. GEW Başkanı, bu yıl Almanya’ya gelmesi beklenen 800 bin mültecinin yarısının okula gitme zorunluluğu olan çocuklardan oluştuğunu hatırlattı ve eyaletlerin duruma hâkim olacak kadar öğretmene sahip olmadığını kaydetti.

GEW Başkanı, öğretmen ihtiyacına aynı zamanda uzun vadede de eğilmek gerektiğine işaret etti. Önerisi ise mülteci çocuklarının okullara entegre edilmesi için öğretmen eğitiminin güçlendirilmesi. Tepe’ye göre bunun için öğretmenlik okuyan üniversite öğrencilerinin öğretmen olduklarında karşılaşacakları problemlerin üstesinden gelmeleri için eğitimden geçmeleri gerekiyor. Bu eğitimi alan öğretmen adaylarının ise illa Almanca öğretmenliği okuyanlar olması gerekmiyor. Aksine öğretmen adayı hangi dersi verecek olursa olsun bu eğitimden geçmeli ve öğrencilerin dil öğrenmesine katkıda bulunmalı.

ÖĞRETMEN ADAYLARI PSİKOLOJİK ALTYAPIYA SAHİP OLMALI
Tepe’nin bir diğer talebi ise dil öğrenme sınıflarında öğrenci sayısının sınırlandırılması. Bazı sınıflarda sekiz değişik dil konuşan öğrencinin olduğunu anlatan GEW Başkanı, bunun öğretmenler için ağır bir yük olduğunu anlattı ve öğrenci sayısının 15’i aşmamasını istedi.

Tepe için öğretmen adaylarının sadece dil teşviki için eğitim almaları yeterli olmaz. Geleceğin öğretmenlerinin aynı zamanda kriz ülkelerinden gelen, çoğu travma yaşamış bu çocukları eğitmek için psikolojik altyapıya da sahip olmaları gerekiyor.

MÜLTECİ ÖĞRENCİLER DİĞER ÖĞRENCİLERDEN AYRI TUTULMAMALI
Eğitim ve Terbiye Federasyonu (VBE) Başkanı Udo Beckmann da kaynakların arttırılmasını istiyor ve eyalet yönetimlerinin kısa vadeli çözümlerinin gelecek sunmadığını kaydediyor. Beckmann sınıf sayısını sürekli arttırmanın uzun vadede çözüm olmayacağını söyledi.

VBE Başkanı’na göre politikacıların mülteci öğrenci sayısının artacağını göz önünde bulundurarak önlemlerin şimdiden alması gerekiyor. Buna öğrenci sayısı tahmini, buna göre kaynak tahsisi de dahil. Almanya’nın bütün çocukların eğitim alma hakkını garanti altına almasını isteyen Beckmann, “Devamlı öğrenci ile mülteci öğrencinin birbirine düşürülmemesi gerekir” dedi.

GÖÇMEN AİLELERE MENSUP GENÇLERİ ÖĞRETMEN OLARAK KAZANMALIYIZ
VBE Başkanı, mülteci çocuklarının farklı eğitim çevrelerinden gelmelerini, farklı alfabeleri kullanmalarını ve birbirinden farklı travmalar yaşadıklarını hesaba katmak gerektiğini ifade etti. Beckmann’a göre bu çocukların aynı zamanda tercümanlara, psikologlara ve sosyal danışmanlık hizmeti veren uzmanlara ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Beckmann, “Kısa vadeli özel programlarla problemler çözülmez. Göçmen ailelerden gelen gençleri öğretmenlik mesleğine kazanmalıyız” dedi. Okulların bu çocukların eğitilmesi konusunda yalnız bırakıldığına dikkat çeken VBE Başkanı, “Okullar, engelli ve engelli olmayan öğrencilerin aynı sınıfta okuması meselesinde olduğu gibi mülteci öğrenciler meselesinde de ihtiyaç duydukları desteğin yokluğunu hissediyorlar” ifadesini kullandı.

ESAT SEMİZ / BERLİN

Kaynak: Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim