Öğretmen Diyarı

Elektrikte Yüksek Fatura Derdi Bitti

EPDK'dan edinilen bilgilere göre, vatandaşlar tarafından elektrik faturalarıyla ilgili Kuruma çok sayıda şikayet iletiyor.

 

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ; tüketicilerin, kullandıkları elektriğin dağıtım şirketlerince doğru fatura edilip edilmediğini kontrol etmelerini sağlamak üzere EPDK Tarifeler Dairesince bir program hazırlandığını ve programın 3 Temmuz 2014 tarihi itibariyle Kurumun web sayfasından (www.epdk.gov.tr) vatandaşların kullanımına açıldığını söyledi. Bu çerçevede, tüketiciler EPDK'nın web sayfasında yer alan bu sorgulama modülüne faturalarında yer alan bilgileri girerek ödemeleri gereken bedeli sorgulayabilecekler. 

 

NİHAİ FATURA TUTARINI KONTROL EDECEKLER

 

Modülü kullanan tüketiciler, elektrik faturalarındaki abone tanımını, ilk ve son okuma tarihlerini ve tüketim miktarı bilgilerini girerek nihai fatura tutarlarını kontrol edebilecekler. Bunun yanında tüketiciler, eğer sayaçları üç zamanlı ölçüm yapıyor ise üç zamanlı tüketim verilerini girerek karşılaştırma yapabilecekler ve kendileri için uygun olan tarife tipinin tek zamanlı mı çok zamanlı mı olduğunu anlayabilecekler. Yılmaz, fatura hesaplama modülünün gecikme zammı, kesme açma bedeli, büyük tüketiciler için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermediğine dikkat çekerek, tüketicilerin söz konusu ilaveleri, fatura hesaplama modülü ile hesaplanan tutara ilave ederek, fatura üzerindeki bedeli kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, düzenleme ve denetleme yaptıkları dört piyasada da Kurum olarak tüketici haklarını gözetmeyi ön planda tutarak faaliyetlerini bu çerçevede yürüttüklerini ifade etti. Yılmaz, elektrik dağıtımından Kamu'nun artık tamamıyla çekildiğine dikkat çekerek, yeni dönemde tüketici memnuniyetinin Kurum ve Dağıtım Şirketleri için çok önemli olduğunu vurguladı.

 

ELEKTRİK FATURA HESAPLAMA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol