Öğretmen Diyarı

Dünyanın en uzun boylu genç kızının LYS heyecanı
 Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan ve 2,13 metrelik boyu ile "Dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu genç kızı" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Rumeysa Gelgi, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında matematik alanında yapılan LYS-1 heyecanı yaşadı.
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu'nda sınava giren Gelgi, gazetecilere yaptığı açıklamada, sınavının iyi geçtiğini söyledi.

Sınavın biraz yorucu geçtiğini, elinden geleni yaptığını ve iyi bir sonuç alacağına inandığını ifade eden Gelgi, "Bugün matematik alanında sınava girdim, haftaya da yabancı dil alanında sınava gireceğim. Sorular tabii ki kişiden kişiye değişen bir durum ama çok da kolay değildi. Tabii ki bu bir üniversite sınavı, böyle olması gerekiyor. Kişiye özel tek kişilik sınıfta girdim. Yine geçen sınavda olduğu gibi uzanır pozisyonda girdim." diye konuştu.

Önceki hedefinin İngiliz dili ve edebiyatı bölümü olduğunu ancak daha sonra fikrinin değiştiğini aktaran Gelgi, şöyle konuştu:

"YGS'den bugüne geçen 3 aylık sürede konu üzerine düşündüğümde bilgisayar birimlerinin benim için daha avantajlı olduğunu fark ettim çünkü ben okulumu bitirdiğimde mesleğimi yapabilecek bir bölüm okumak istiyorum. Bu nedenle de fiziki durumum nedeniyle çoğunlukla online çalışma alanına ihtiyacım var. Bu yüzden fiziksel durumu göz önüne aldığımda kendimi bilgisayar bilimi dalında geliştirmek istiyorum."

Safranbolu ilçesinde yaşayan ve 2014'te 2,13 santimetrelik boyu ile "Dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu genç kızı" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Weaver sendromu hastası Rümeysa Gelgi, daha önce ilk kez evinin dışında Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmişti.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim