Öğretmen Diyarı

Dünyanın en mutlu anneleri bu ülkede

Dünyanın en şişman hür bala hakları örgütü Save the Children (Çocukları kurtarın) araştırı kuruluşu vasıtasıyla dünyanın 179 ülkesinde meydana getirilen ‘Dünya Annelerinin Durumu’ mevzulu araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Araştırma sonuçlarına göre, dünyanın en mutlu annelerinin Norveç’te, dünyanın en bedbaht annelerinin ise Somali’de bulunduğunu ortaya koydu. Annelerin maltalık şartları, gelirleri, eğitimleri, politikaya etkileri, annelerin ahiret yolculuğu ve doğrum oranları kabilinden kategorilerde meydana getirilen tetkikat kararında güzeşte sene önceki tam kâin Finlandiya bu sene yerini Norveç’e kaptırdı.

KUZEY AVRUPA ÜLKELERİ ZİRVEDE

Anne sağlığı, bala sağlığı, konuşu durumu, yetişek seviyesi, siyasetteki etkinliği temel hikayelerinde Norveç önceki sırada, Finlandiya ikinci sırada, İzlanda üçüncü, Danimarka dördüncü, İsveç beşinci, Hollanda altıncı, İspanya yedinci, Almanya sekizinci, Avustralya dokuzuncu ve Belçika onuncu tam arazi aldı. 179 ülkede meydana gelen araştırmanın serencam sularında ise 170. Haiti, 171. Gine, 172. Çat, 173.Fildişi Sahilleri, 174. Gambia, 175. Nijer, 176. Mali, 177. Merkez Afrika Cumhuriyeti, 178. Kongo Cumhuriyeti ve nihai ise Somali oldu.

ANNE VE ÇOCUK ÖLÜMLERİ

Öte taraftan listenin önceki on sırasında arazi düzlük devletlerde 12 bin 166 hanımdan bir tanesi mevlit sırasında yaşamını kaybederken, listenin serencam on sırasında arazi düzlük devletlerde ise mevlit sırasında 30 hanımdan birinin yaşamını kaybediyor. Gelişmiş devletlerde 290 çocuktan birisi, cura devletlerde doğan herhangi bir 8 çocuktan bir tanesi yaşamını kaybediyor.

Gelişmiş 10 ülkedeki bayanların almanak gelirleri 50 bin 880 Euro, ense eksik ülkelerdeki bayanların almanak geliri ise 575 Euro oldu. Gelişmiş devletlerde bayanların sayı farkı yetişek yılı 18 sene namına kaydedildi. Gelişmiş devletlerde bayanların siyasetteki tesiri yüzdelik 39 namına açıklanırken, cura devletlerde ise yüzdelik 11 namına belirlendi.

Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol