Öğretmen Diyarı

Dünyanın En Korkutucu Okul Yolu
 Çin’in güney batısındaki Siçuan eyaletinde bulunan Atuler köyündeki çocuklar, okullarına gitmek için 800 metre yüksekliğindeki kayalık bir uçurumu aşmak zorundalar. Çantalarını sırtlarına takan öğrenciler, çürük merdivenlerden ve çıplak kayaların üzerinden dikkatli bir şekilde aşağı iniyorlar.

schoolroad01

Neredeyse bir buçuk saat süren bu yolculuğu fotoğraflayan Chen Jie, yaşları altıyla on beş arasına değişen okul çocuklarının uçurumdan aşağı inişlerine tanık olduğunda dehşete kapıldığını ve fotoğraflarının köyün bu zor durumdan kurtulmasına yardımcı olacağını umduğunu söylüyor.

“Yol gerçekten çok tehlikeli. Yüzde yüz dikkatli olmak gerekiyor. En ufak bir hata yapsanız kendinizi uçurumun dibinde bulursunuz” diyor Chen.schoolroad3

Biber ve yemiş üretimi yapan yetmiş iki hanelik köyün başındaki Api Jiti, köylerinin bulunduğu tepede okul inşa etmek için yer olmadığını söylüyor.

Ancak tehlike gerçekten çok büyük. Bugüne kadar sekiz köylü, tırmanırken ayakları kaydığı için uçurumdan düşerek ölmüş, pek çoğu da yaralanmış. Api Jiti bir keresinde kendisinin de düşecekken son anda kurtulduğunu söylüyor.schoolroad1
schoolroad0

Okul yolunun bu kadar zor olması, öğrencilerin yatılı okumak zorunda kalmalarına sebep olmuş. Köye iki haftada bir, ailelerini görmek için geliyorlar.

schoolroad4

schoolroad2schoolroad00Köylülerden Chen Jigu, gazetecilere, ahşap merdivenlerin en az köy kadar yüzlerce yıllık olduğunu ve merdivenlerin çürüyen kısımlarını hep değiştirdiklerini söylüyor.

Daha önce çocukları aşağıdaki vadiye indiren bir kablolu taşıma sistemi kurulmuş ama köylüler elektrik faturasını ödeyemeyince sistem geri sökülmüş. Bir süre kullanılan asansör de aynı sebepten kullanılmaz olmuş.

Bu fotoğrafların ve videonun internette yayılmasıyla birlikte köylüler seslerini hükümete duyurmayı başardı ve yetkililer öğrencilerin okula güven içinde gidebilmesi için bir çözüm geliştirmeye söz verdi.

Kaynak: http://www.theguardian.com/world/2016/may/27/worlds-most-dangerous-school-run-chinese-children-800m-cliff

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim