Öğretmen Diyarı

Dünyadaki İlk Yetim Köyü

İHH, Katar RAF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğiyle, Suriyeli yetim çocuklar için Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yapılacak “Minik Kalpler Çocuk Yaşam Merkezi”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törene; Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek,  İHH Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım, RAF yetkilileri, Katar ROTA yetkilileri, Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler Reyhanlı Belediyesi Başkanı Hüseyin Şanverdi, ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, gayriresmî rakamlara göre dünyada 400 milyonu aşkın yetimin olduğunu belirterek, “Bizim için yetimin dini, dili, ırkı yoktur; eğer bugün gücümüz bütün yetimlerin başını oksamaya yetiyorsa bunu gerçekleştirmek zorundayız” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek de, Suriye uyruklu refakatsiz çocuklara yönelik bakım ve barınma hizmetleri yürütüldüğünü söyledi.

Atabek yapılacak merkez aracılığıyla, Suriyeli çocukların barınma, beslenme, giyim, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçları karşılanarak onların hayata hazırlanmaları ve sağlıklı bir birey olarak yetişmelerinin sağlanacağını belirtti. Yaklaşık 100 dönümlük bir alana inşa edilecek merkez, bin 560 Suriyeli yetim çocuk için tasarlanmış olan çocuk bakım evleri konseptine uygun olarak düzenlenecek.

Eski Türk evlerinin sıcaklığı ve sokak dokusu ile ev vurgusu yapılan merkezde, kız ve erkek yetimler için iki ayrı bölümden oluşacak. Kız yetimler için 31, erkek yetimler için 34 adet ev bulunacak. Evlerin her biri 350 metrekare oluşacak.

Merkezde, spor alanları, gösteri merkezi, misafir lojman sağlık ve karantina binası, çocuk parkları çocukların ekim-dikim yapmaları için özel olarak ayrılmış tarlalar ve bolca yeşil alanlar yer alacak.

Türkiye

Anahtar Kelimeler:
dünyadaki ilk yetim köyü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol