Öğretmen Diyarı

Down Sendromlu Çocuğunuzdan Utanmayın!

Ailelerin çocuklarından utanmamasını tavsiye eden uzmanlar, down sendromlu çocukların yaşıtlarıyla beraber kreş, spor ve etkinliklere götürülmesini öneriyor.

Down sendromu, genetik düzensizlik neticesi insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması neticesi su yüzüne genetik hastalık. Doğan her 800 bebekten birinde down sendromu görülüyor. Her sene Türkiye’de 1.500 down sendromlu bebek dünyaya geliyor. Türkiye’de 100 bin civarında down sendromlunun yaşadığı tahmin ediliyor.

Uzman Dr. Ceyhun Caferov, down sendromlu çocuklarla alakalı şu bilgileri veriyor: “Fiziksel özellikler çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması. Çoğunlukla hafif ya da orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşıyorlar. Gelişimleri genellikle geri. Geç yürüme ve konuşma bozuklukları sıklıkla olur.”

Sosyal desteğin bütün çocukların yanında özellikle zihinsel problemleri olan çocuklar için çok fazla daha mühim olduğunu kaydeden Caferov, şunları öneriyor: “Bu çocukların sosyal yaşantıları küçük yaşlarda başlamalı. Ebeveynler çocuklarından utanmamalı ve onların toplumun bir ferdi olduğunu unutmamalı.

Sosyal yaşantılarını desteklemek için yaşıtlarıyla birlikte kreşe, anaokuluna, spor ve diğer etkinliklere gönderilmeli. Ayrıca diğer down sendromlu çocuklarla beraber etkileşim halinde olmaları onların dünyada yalnız olmadıkları kendilerine benzeyen başka birilerinin de olduğunu fark etmelerine yol açar. Bu durum genellikle pozitif sonuçlar verir.”

Zihinsel ve gelişim geriliklerinden binaen down sendromlu çocukların daha çok fazla ebeveyn desteği ve bakımına gereksinim duyduklarını kaydeden Caferov, “Çoğunlukla hayat boyu aile desteği yaşamlarını sürdürürler. Kronik bir durum olduğundan binaen ailelerin bu durumu kabullenmesi zordur. Ama erken eğitsel ve fizik tedavi desteği gelişim geriliğinin giderilmesi açısından önemlidir.” diyor.

e-taraftar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol