Öğretmen Diyarı

Doğum kontrolünde hap içme sırası erkeklerde!

Özellikle son yıllarda kalitesiz sperm üretimi, az sayıda sperm üretimi gibi şikayetler üzerine yapılan genetik çalışmalar yepyeni bir keşifin önünü açtı.
Sperm sağlığı ile ilgili yeni bir gen keşfeden bilim adamları, bu gen yardımı ile erklerin spermlerine zarar vermeden doğum kontrolü yapabilmenin yolunu buldu. Edinburgh Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, Katnal 1 isimli gen sperm üretimi açısından kritik bir öneme sahip. Katnal 1 geni, sperm üretimi için çok önemli bir proteinin üretilmesini sağlıyor. Bu protein olmadığı zaman sperm normal bir gelişim gösteremiyor.

Plos Genetics dergisinde de yayınlanan yazıya göre; sperm gelişim aşamasının son devresinde göreve başlayan bu gen eğer durdurulursa, sperm kalitesinde ve üretim kapasitesinde hiçbir değişiklik olmuyor. Dolayısıyla hem erkeğin spermlerine direk olarak bir etkisi olmuyor hem de doğum kontrolünü sağlıyor. Ancak tabii ki üretilmesi planlanan ilacın sadece tek bir gene yönelik hedefin dar ölçekli olması, üretimini oldukça zorlaştırıyor. Amaç sadece o geni durdurmak ve başka hiçbir şeye zarar vermemek olunca,  ilacın geliştirilmesi uzun bir araştırma ve çalışma süreci gerektiriyor.
 

Anahtar Kelimeler:
Doğum Kontrolü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim