Öğretmen Diyarı

Dizilerdeki kadınlar şeytan, erkekler Melek! Türk aile yapısı sarsılıyor mu?

KADINHABERLERİ.COM- özel --- Kadınlar ve erkekler dizilerde öyle farklı anlatılıyorlar ki,dizileri izleyenler  kadaınları şeytan,erkekleri de Melek sanırlar.Bu durum aslında Türk aile yapısının da bir yandan sarsıldığını gösteriyor. Kadınların dizilerde oynadıkları karaketrelr genellikle entrikacı,iş çeviren sahte,basit,yalancı tipler.

 

Mesela O Hayat Benim Dizisi... Başroldeki Nuran ve İlyas rolleri aslında yazdıklarımıza ilk örnek. kendi kızını başkasının kızıymış gibi lanse edip, zengin bir aileye veren. Ama o ailenin kızını kendi kızı olarak gösteren kadın. İlyas bu işe çok bozuluyor ve üğzgün. Nuran olmasa, kesinlikle söylerdi gerçekleri.Karısı Nuran'ın elinde oynatıp durduğu adam.

 

Kocamın Ailesi... Kocamın Ailesi dizisi'nde modern bir aile görünümdeki Yonca ve Tarık arasındaki büyük uçurumda aynı böuyle. Büyük uçurumdan kastımız şu ; Tarık aynı apartmanda oturan aile ve çevresindeki diğer insanlara Melek muamelesi yaparken, Yonca kimseleri beğenmeyen bir çizgide yaşıyor. Ve hatta ölmeden önce eşinin yıllardır aradaığı ailesinin kim olduğunu bile bile hiç bir şey söylemiyor. Buyrun size bir Şeytamn kadın modeli daha... Ayrıca dizide yenge rolündeki Şeniz de adeta kötülüklerin anası. Büyükaanne rolündeki teyze de  sütten çıkm ış ak kaşık sayılmaz. Her biri kendince kötüleştirilmiş tipler.

7 Güzel Adam Dizisi ise, 7 ünlü edebiyatçının hayatını anlatıyordu ama evdeki kambur hizmetçinin kötülükleri ile damgasını şeytam kadınlara vurdu. Şimdilerde biraz daha geri çekilmiş gibi görünüyor ama kötü her zaman kötü...

 

Binbir Gece Dizisi(Eskilerden) Bir kadının para için kendiniş sattığı dizi olarak hafızalara kazındı...

 

Benim Adım Gültepe Dizisi'nde ,ise hapishanedeki kocasını aldatan bir  kadın var Gülümser. Dizinin diğer kalanları ise herşeyden emin, düzgün,mert erkeklerden oluşuyor...Hayat onlara sillesini vurmuş ama, işte bu silleden dolayı mert olmuş karzimatik tipler hepsi...

 

Yaratılış efsanelerinde de kadına verilen özellikler pek iç açıcı değil...

 

İşte o efsanelerde kadına verilen özellikler...

 

 

Bedenini kullanan,Baştan çıkaran bgünahkar, sahte,kusurlu,türetilmiş varlık,nesne,üremenin amacı...

 

Erkekler için verilen  özellikler ise şöyle...

Akıllı,baştan çıkarılan,özgün,erdemli,üremenin kaynağı,iktidar...

 

Dizilerde kadınları şeytan gibi göstererek, kutsal kadın,ana imajını sarsıyorlar ne yazık ki...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim