Öğretmen Diyarı

DİL ÖĞRETİMİNE İLGİNÇ ÇÖZÜM

FERHAT Yıldız, Ege Üniversitesi'nde Turizm Otelcilik okuduktan sonra yabancı dili kötü diye işe alınmamış. İntiharı bile düşünmüş. Hırs yapmış ve üstüne Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiş. Üniversiteden, dil bilimci yani Filolog olarak 2003'de mezun olunca 9 ay süreyle dillerin kökenlerini çalışmış. Kendi geliştirdiği yöntemle İngilizce, Almanca, Rusça, Hollandaca, Rusça, Lehçe, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Afrikanca ve Çince dahil 12 dili öğrenmiş.

İntiharı bile düşündüm

“Türkiye’deki tüm çocuklar gibi ben de ilkokul, ortaokul ve lisede elma-armut, masa-sandalye ya da yes-no düzeyinde dil eğitimi aldım" diyen Yıldız, "Turizm'i bitirdim, Antalya'da iş vermediler. İntiharı bile düşündüm. Yabancı dil öğrenmek için gittiğim kurslardan da bir yarar göremedim. İş bulamıyordum, cebimde 5 kuruş yoktu. Elimdeki tüm Almanca, Rusça kitapları topladım. 9 ay üzerinde çalışıp, kolay öğrenme yöntemlerini çözdüm" diyor.

Kitaplar konuşturmuyor

"Ders kitaplarındaki yöntemlerle öğrenci ne kadar çalışırsa çalışsın her zaman cümle kurmakta zorlanır" diyen Filolog Yıldız, "Eğitim sistemindeki lisan öğretimi ve dil kursları öğrencileri konuşturmak değil konuşturmamak için hizmet veriyor. Ders kitaplarındaki sözcükler de konuşma temelli değil. Kitaplardaki ilk 34 kelimeyi, çocuklara verdiğimde hiçbiri cümle kuramadı. Öğrencilere, sevmek-yapmak-gitmek gibi 34 fiil verdiğimde 5 dakika sonra cümle kurdular. Türk çocuklarının aklına İngilizce denilince bu nedenle önce kapı-pencere gelir" dedi.

Cumhurbaşkanına başvurdu

"Türk çocuklarını Avrupalı çocuklarla karşılaştırmayın" diye de uyarın Filolog Yıldız, "İngilizce, Almanca, Hollandaca gibi dillerin temeli bir Alman dilidir. Bir Türk çocuğu Azericeyi ne kadar kolay öğrenirse, Hollandalı çocuklar da İngilizce’yi o kadar kolay öğrenir. Alfabe ve diller birbirinden ayrı tutulmalı. Cumhurbaşkanına ve MEB'e başvurdum. Bu teknikle bir çocuk 1 ayda roman okuyacak seviyeye gelir. Türkiye zaman kaybediyor" diye konuştu.

3 SORU 3 YANIT

Okullarda niye yabancı dil öğrenilemiyor?

Elma, üzüm, armut, sarı, kırmızı, maviyle hangi dile başlarsanız öğrenemezsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, dil kurslarının şu anda okullardaki ders kitaplarının tamamı böyle başlıyor. Doğrusu fiillerle dil eğitiminin başlanması gerekiyor.

Çocuklar kaç yaşında dil eğitimine başlamalıdır?

Doğduğu andan itibaren dil eğitimi de başlamalıdır. 21 aylık kızım Maya şu anda İngilizce, Almanca, Rusça, Lehçe ve Türkçe’yi eş zamanlı öğrenerek büyüyor. Okullarda 12 yıl İngilizce eğitimi alan bir çocuk aç ya da tok olduğunu söyleyemezken, 21 aylık bir bebek isteklerini farklı dillerde anlatabilecek seviyeye geldi.

Anne-babaların Türkiye’de 20-30 bin TL’ler ödeyerek 3 yaşında dil eğitimine başlaması doğru mu?

Bu iş için o kadar büyük paralar harcamaya gerek yok. Çocuklarına internetten farklı dillerde çizgi film izlettirmeleri, çocuk şarkıları dinletmelerini öneriyorum. Çocuk direkt dili öğrenir. Anne-baba kendisi İngilizce öğrenmeye başlayacak. Yabancı dil eğitimi için özel okullara, kurslara o kadar çok para harcanmasına gerçekten gerek yok.

Okullarda niye yabancı dil öğrenilemiyor?

Elma, üzüm, armut, sarı, kırmızı, maviyle hangi dile başlarsanız öğrenemezsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, dil kurslarının şu anda okullardaki ders kitaplarının tamamı böyle başlıyor. Doğrusu fiillerle dil eğitiminin başlanması gerekiyor. n Çocuklar kaç yaşında dil eğitimine başlamalıdır? Doğduğu andan itibaren dil eğitimi de başlamalıdır. 21 aylık kızım Maya şu anda İngilizce, Almanca, Rusça, Lehçe ve Türkçe’yi eş zamanlı öğrenerek büyüyor. Okullarda 12 yıl İngilizce eğitimi alan bir çocuk aç ya da tok olduğunu söyleyemezken, 21 aylık bir bebek isteklerini farklı dillerde anlatabilecek seviyeye geldi. n Anne-babaların Türkiye’de 20-30 bin TL’ler ödeyerek 3 yaşında dil eğitimine başlaması doğru mu? Bu iş için o kadar büyük paralar harcamaya gerek yok. Çocuklarına internetten farklı dillerde çizgi film izlettirmeleri, çocuk şarkıları dinletmelerini öneriyorum. Çocuk direkt dili öğrenir. Anne-baba kendisi İngilizce öğrenmeye başlayacak. Yabancı dil eğitimi için özel okullara, kurslara o kadar çok para harcanmasına gerçekten gerek yok.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim